Math

Cost of 4 books and 5 pens is 32 and cost of 5 books and 4 pens is 31 then find the cost of 1 book B=?

asked by Ehtisham rajput
  1. answer choices?

    posted by anon
  2. 4b + 5p = 32

    5b + 4p = 31

    Multiply first equation by 4 and second by 5.

    16b + 20p = 128

    25b + 20p = 155

    Subtract first from second and solve for b.

    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    $ 45= 3 books 3 Pens $ 177= 11 Books 12 Pens Cost of b= P=
  2. Math

    Carson spent $15.99 for 2 books and 3 pens. The books cost $4.95 each. The sales tax on the total purchase was $1.22. Carson also used a coupon for $0.50 off his purchase. If each pen had the same cost, how much did each pen cost?
  3. math

    Bella spent 4/7 of her money on a dictionary and 3 identical books. She spent 1/6 of the remainder on a journal that cost $7. How much did she spend on the dictionary and 3 books? If 3/8 of the cost of the dictionary was the same
  4. Math

    Suppose you intend to spend no more than $60 buying books. Hardback books cost $12 and paperbacks cost $5. How many books of each type can you buy?
  5. calculus

    The total cost (in dollars) of producing x college textbooks is C(x) = 50x+ 11,000 What is the fixed cost? 11,000 What is the marginal cost? What is the total cost of producing 700 books? 34,000 books? What is the average cost
  6. Math

    April buys eight books for $44. Paper back books cost $4 and hard back books cost $8. How many of each book did she buy?
  7. math

    write an expression to represent each total and then simplify it cost of 2 pens and 3 notebooks the note books costs 179 each nd the pens 289 each
  8. English

    1. I have more than five books. 1-2. I have over five books. (Does it include five books?) 2. I have five or more books. (It includes five. At least I have five books. Am I right?) 3. I have less than five books. 4. I have under
  9. Math

    5 books and 9 magazines cost $150.50 dollars altogether. 9 Books and 5 magazines cost $175.70. How much does 1 book and 1 magazine cost? Please show work
  10. Math

    If 50 books is $86.45 for each Books and 150 books is $80.95 for each book what is the cost for 60 books?

More Similar Questions