Post a New Question

Math

posted by .

Ms. Rios has the coupon shown below.
Save 1.50 on each bottle of soap you buy!
Ms.Rios will buy 10 bottles of soap.If the regular price of the soap is $2.95 per bottle,Which number sentence can be used to find how much she will pay for the soap if she uses the coupon?
A.(2.95-1.50)x10
B.(2.95+1.50)x10
C.(10x2.95)+1.50
D.10+2.95+1.50
A?

  • Math -

    Right.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. science

    patrick and spongebob love to blow bubbles! patrick found some super bubble soap a sail-mart. the ads claim that supere bubble soap will produce bubbles that are twice as as bubbles made with regular bubble soap. patrick and spongebob …
  2. 5th Grade-Fractions

    Pedro used 2/3 of a 33 ounce bottle of soap to wash his mother's car. How many ounces of soap did Pedro use?
  3. Chemistry I am so lost!!! HeLp PLEASE

    Water does not easily remove grease from dirty hands because grease is nonpolar and water is polar; therefore they are immiscible. The addition of soap, however, results in the removal of the grease. Examine the following structure …
  4. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  5. MATHS

    PIECES OF SOAP ARE PACKED IN A CUBOID CONTAINER MEASURING 36CM BY 24CM BY 18CM. EACH PIECE OF SOAP IS SIMILAR TO THE CONTAINER.IF THE LINEAR SCALE FACTOR BETWEEN THE CONTAINER AND THE SOAP IS ONE OVER SIX,FIND THE VOLUME OF EACH PIECE …
  6. math

    Ruth's brother just went away to college this fall and had to buy his own laundry soap and fabric softener.The laundry soap was twice the cost of the fabric softener. the total of the two items was $7.47. how much did the laundry soap …
  7. physics

    A small boy blows a big soap bullet at a birthday party where the room is illuminated with yellow light of wavelength 600 nm. a) What is the colour of the soap bubble?
  8. math

    A company is making detergent out of soap and water. They made one batch that has 30% soap and another batch which is 60% soap. If they mix 600 liters of the first batch with 300 liters of the second batch, what percent of soap will …
  9. Unit Rates

    Which is the best buy? 16 ounces of hand soap for $2.40 20 ounces of hand soap for $2.80 24 ounces of hand soap for $3.00 12 ounces of hand soap for $2.00 I need answer as soon as possible please.
  10. math

    A company is making detergent out of soap and water. They made one batch that has 30% soap and another batch which is 60% soap. If they mix 600 liters of the first batch with 300 liters of the second batch, what percent of soap will …

More Similar Questions

Post a New Question