Math Lit

posted by .

A Maths Literacy tutor charges R200 for an hour lesson.
A)how much would it cost for a private lesson?
B)What Would it cost for two learners to hav a lesson together?

  • Math -

    A. How many hours?

    B. Again, how many hours? Also is the rate R200 per hour per person?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. reading

    choose the most effenctive thesis sentence from the following: a. i leared a valuable lesson. or b. life is full of valuable lesson. or c. the saying "Honesty is the best policy" is a valuable life lesson. or d. valuable lesson important …
  2. Algebra

    Skylark joined a karate class. She paid $30 to join plus $25 per lesson. What is the rate in this problem?
  3. MATH

    Peggy wants to give piano lessons at her home. She has 10 students per week for a half-hour lesson, and 5 students per week for a full-hour lesson. Which expression below represents how many dollars she will earn per week at a rate …
  4. geometry

    In problems 1 and 2, the initial point and the terminal point of a vector are given. Write the vector in component form. 1. Initial point: (0, 0); Terminal point: (3, -4) A Lesson 13 B Lesson 13 C Lesson 13 D Lesson 13 E Lesson 13 …
  5. geometry

    1. Initial point: (0, 0); Terminal point: (3, -4) A Lesson 13 B Lesson 13 C Lesson 13 D Lesson 13 E Lesson 13 F Lesson 13 2. Initial point: (3, 5); Terminal point: (-2, -1) A Lesson 13 B Lesson 13 C Lesson 13 D Lesson 13 E Lesson 13 …
  6. math

    peggy wants to give piano lesson at her home.she has 10 students per week for a half-hour leson,and 5 students per week for a full-hour lesson.which expression below represents how many dollars she will earn per week at a rate of $10 …
  7. Education

    Hello! I'm working on a lesson plan on the Sum of the Angles of a Polygon. I know the whole process involves finding how many triangles there are (#of sides minus 2) and then multiplying by 180degrees. But my focus on this lesson plan …
  8. Math

    The cost of one swimming lesson for various numbers of students is given in the table below. How much would each student have to pay for a swimming lesson in a group of 6 students?
  9. Science study skills

    What is the most effective way to begin studying a lesson?

More Similar Questions