math

jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. the sandwich cost three times as much as the milk. the salad cost &0.20 more than twice the cost of the milk. how much did jim's lunch cost?

The Answer is:0.50 Cents

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 106
asked by joseph

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Jim's sandwich cost the same as the comjbined cost of his salad and milk. The sandwich cost three times as the milk. The salad cost $0.20 more than twice the cost of the milk. How much did Jim's lunch cost?

    asked by Billy on December 1, 2011
  2. Maths

    10 Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. 5 students had a sandwich, salad and fruit. 7 students had a sandwich and fruit. 9 students had a sandwich and salad. 7

    asked by Drake on September 20, 2016
  3. Probability

    CHECK ANSWERS PLEASE ********************************** Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. ********************************* QUESTION A Draw a Venn Diagram. *

    asked by Daniela on April 6, 2017
  4. Check Answers PLEASE

    Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. ********************************* QUESTION A Draw a Venn Diagram. * * * * * * * * * * * * * * * * * THIS IS THE INFORMATION

    asked by Daniela on April 6, 2017
  5. Maths

    Paula asked 30 students what they ate for lunch. All the students had at least a sandwich, salad or fruit. ********************************* QUESTION A Draw a Venn Diagram. * * * * * * * * * * * * * * * * * THIS IS THE INFORMATION

    asked by Daniela on April 6, 2017
  6. English

    Read the sentenced Add commas when they are needed. I don't know how to skate but I can learn. Comma after skate Mom and Dad fixed dinner and my sister and I washed the dishes. Comma after dinner I wanted to go yet something held

    asked by Jerald on December 5, 2012
  7. English

    May I take your order? - Yes, please. I'll have a steak sandwich, one fruit salad, and a milk. ----------------------------- What does 'a milk' mean in the last sentence? A glass of milk?

    asked by rfvv on May 29, 2014
  8. Math

    Kit bought a soft drink and a sandwich for $9.00. What was the price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft drink? 3.5 x2 =$7.00 sandwich 3.5 /7.00=2.50 drink check this for me

    asked by Johnnie on October 28, 2019
  9. English

    May I take your order? -Yes, please. I'll have one cheese sandwich, one green salad and one orange juice. --------------- What does 'have' mean in 'have one cheese sandwich'? Does 'have' mean 'eat' or 'drink'? Or does 'have' mean

    asked by rfvv on May 29, 2014
  10. Math

    Mr. Teal orders the same business lunch for 5 people. Everyone has a salad for $5, a steak sandwich for $12, lemonade for $3 and desert for $4. He adds in a tip of $3 for each person. What is the total cost of 5 lunches?

    asked by GamerGuy on October 3, 2012

More Similar Questions