math

How do I figure out what 44qt=in gallons?

44 qt /(4 qt/gallon) = 11 gallons

thers 4quarts in a gallon so divide 44by 4

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

  2. Math please Hurry !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Choose the correct answer. Milo wants to make a mixture that is 50% lemon juice and 50% lime juice. How much 100% lemon juice should he add to a juice that is 20% lemon juice and 80% lime juice to make 4 gallons of the 50%

  3. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

  4. Math

    Hayden had 2 1/2 gallons of water in his watering can. The seed packet said to use 1/4 of a gallon for peppers and 5/8 of a gallon for tomatoes. Hayden then used some of the water for lettuce. If Hayden had 3/4 gallons of water

  1. Math HELP!

    Find the unit rate. In 10 months, 62.6 gallons were used. A. 0.16 gallon/month B. 10 gallons/month C. 6.26 gallons/month D. 626 gallons/month Is the answer C?

  2. Math

    The Martin family's truck gets an average o 25 miles per gallon. Predict how many miles they can drive using 7 gallons of gas? Answer: 25 miles per gallon x 7 gallons used=175 miles driven 175/7=25 Can you please check the above

  3. math

    it took 12 gallons of gas to fill the family car this is 5/6 the amount that the tank can hold how much gas can the tank hold? A.10 Gallons B.14 2/5 Gallons C.12 5/6 Gallons D.13 5/6 Gallons-My Answer Please check thanks:)

  4. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per

  1. Math

    1.5gal/min=?qt/h Help!!!! First thing you need to do is figure out how many gallons an hour it is. Since there are 60 minutes in an hour and it's going at 1.5 gallons a minute, we can multiply 1.5 * 60. That's 90 gallons per hour.

  2. Math Help

    In 6 months, 33.6 gallons were used. Find the unit rate. A. 3.6 gallons/month B. 4.6 gallons/month C. 5.6 gallons/month D. 6.6 gallons/month Is the answer C? Thank you

  3. math

    A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. Give the ratio of miles to gallons as a rate in miles per gallon.

  4. math

    There are six barrels, containing 15 gallons, 8 gallons, 17 gallons, 13 gallons, 19 gallons, and 31 gallons. Each barrel contains either oil or vinegar. The oil sells for twice as much per gallon as the vinegar. A customer buys

You can view more similar questions or ask a new question.