Algebra

Paint Town sold 45 paintbrushes, one

kind at $8.50 each and another at $9.75 each. In all,

$398.75 was taken in for the brushes. How many of

each kind were sold?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 110
asked by Tina
  1. x and 45-x
    x(8.50) + (45-x)(9.75) = 398.75
    try it from there

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon
  2. 69

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by joe

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Retail Sales. Paint Town sold 45 paintbrushes, one kind at $8.50 each and another at $9.75 each. In all, $398.75 was taken in for the brushes. How many of each kind were sold?

    asked by Rodri on March 26, 2010
  2. Algebra

    Translate each situation to a system of equations. Do not attempt to solve. Paint Town sold 45 paintbrushes, one kind at $8.50 each and another at $9.50 each. In all, $398.75 was taken in for the brushes. How many of each kind

    asked by Nessie on February 10, 2009
  3. math

    During a paint sale, a hardware store sold 33 gallon of paint and 57 gallons of high- gloss paint. What is the ratio of gallons of high-gloss sold to the total gallons sold? A. 33:57 B. 33:90 C. 57:33 D. 57:90

    asked by tina on July 8, 2015
  4. Algebra

    A painter needs to purchase enough paint to paint a bedroom that consists of four walls. Two of the walls are 11 feet by 10 feet and the other two walls are 12 feet by 10 feet. The paint is sold in 1 gallon cans, and each gallon

    asked by Anonymous on August 1, 2017
  5. Math

    A painter bought some paint for $500. He paid $x for each litre of paint. He accidentally spilt 5 liters of paint and sold the remainder of the psint for $2/litre more than he paid for it. If he made a profit of $40, find the

    asked by Jon on March 18, 2015
  6. math

    A painter needs to purchase enough paint to paint a bedroom that consists of four walls. Two of the walls are 11 feet by 10 feet and the other two walls are 12 feet by 10 feet. The paint is sold in 1 gallon cans, and each gallon

    asked by sabrina on September 6, 2019
  7. math

    If paint is sold for $ 15 a can and $20 a can and they sell 320 dollars worth of paint, how many cans of paint do they sell? I know it takes 7 cans of paint at 20 equaling 140 and 12 cans at 15 equaling 180 but I', stumped at how

    asked by Sandra on October 17, 2012
  8. Math

    One day we decided to dive from town A to town B. In order to get there we had to drive through town B and then town C. it is 10 miles farther from town A to town B then it is to town B to C. It is 10 miles farther from town B to

    asked by Tr on August 15, 2012
  9. percentage

    Karen took 1h 45m to drive from town a to town b.she took another 25m to drive town b to town c.after that,she drove back to town a.the journey from town a to town c and then back to town a took 3h 35m. find the percentage of the

    asked by Da S on February 12, 2012
  10. Maths

    Karen took 1hour 45mins to drive from Town A to Town B. She took another 25 mins drive from Town B to Town C. After that, she drove back to Town A. The journey from Town A to Town C and then back to Town A took 3h and 3mins. Find

    asked by billygoatman on February 23, 2012

More Similar Questions