Math

You're planning on making 7 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy?

First, determine what information you need to answer this question, then click here to display that info (along with other info).
How much breadcrumbs does the recipe call for? It calls for 1 1/4 cups of breadcrumbs.
How many meatloafs does the recipe make? It makes 1 meatloaf.
How many servings does that recipe make? It says it serves 7.
How big is the canister? It is cylindrical, 3.5 inches across and 7 inches tall.
What is the net weight of the contents of 1 canister? 15 ounces.
How much does a canister cost? $2.49
How much does a cup of breadcrumbs weigh? I'm not sure, but maybe something from the nutritional label will help.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. What kind of party serves meatloaf?

    7 meatloafs requires one recipe seven times, or
    1 1/4 C breadcrumbs*7=8 3/4 cups checktat

    number cannisters= 8.75cups/(XXXX cups/cannister)
    So you need to determine weight of a cannister, and weight of a cup of breadcrumbs.

    cannisters=8.78cups*xxxxounces/cup/(15oz/cannister)

    so you need xxxx ounces per cp

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    bobpursley
  2. 2.65

    1. 👍
    2. 👎
  3. You’re planning on making 8 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs. How many canisters do you need?

    1. 👍
    2. 👎
  4. This problem is actually fairly simple once you think about it a bit:

    7 Meatloafs: 8.75 cups of BC
    Each can is 15oz and has (14/3) cups of BC
    Therefore: Each cup of BC is 15/(14/3)oz
    You need 8.75 cups and therefore 28.125oz of breadcrumbs (8.75cups x 15/(14.3)oz)
    With this we now know that for 7 loafs you need 28.125oz of breadcrumbs.
    Each can has 15oz of breadcrumbs.
    28.125/15 = 1.875 cups of meatloaf (Round to your desire)
    You can plug in your own numbers and follow the steps, shouldn't be too hard.
    You're welcome, this problem ed://

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Social Studies

    The Free-Soil Party was a precursor to which political party? A.Know Nothing Party B.Whig Party C. Republican Party

  2. math

    You're planning on making 4 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy? •How much breadcrumbs does the recipe call for? It calls

  3. history

    Q: The Progressive Party (or Bull Moose Party), created by former Republican president Theodore Roosevelt, was which type of third party? A: a. coalition party b. ideological party c. single-issue party d. splinter party

  4. English

    Identify the subject and complete verb in each of the following sentences. 1. Please go to the store and buy some milk for the baby. A. you; go/store B. you; go/buy C. store; go/buy D. milk; go/buy I think that it's D (milk is the

  1. Government

    I really need help please there are 4 questions 1) which function of political parties is also called the “watchdog function” Options: A) Campaign for candidates B) Monitor the party in power C) Nominate candidates for office

  2. Algebra

    James has to buy juice for his class party. There are several brands of juice at the store, and each container is a different size and price. Write a formula that will help James find the price per milliliter for each brand. Let

  3. American Gov't--please check

    Which third party is an example of an economic protest party? 1.)The Green Party 2.)The Populist Party 3.)The Independent Party My answer3.)The Free Soil Party

  4. Math

    The grocery store has bulk pecans on sale, which is great since you're planning on making 8 pecan pies for a wedding. How many pounds of pecans should you buy? First, determine what information you need to answer this question,

  1. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy? A Buy online for $15 plus pay shipping and handling costs of $0.79 per pound. B Buy online for $17 plus pay shipping and

  2. Business Math

    Abigail sells rice to store. she has a total of 125 cavans that she plans to distribute to three stores. if she gives 1/5 of what she has to store A can she devide the remaining equally to store B and C? how many store A and store

  3. Math

    . Eun-Kyung works as a tutor and earns $60 per hour. She has $792 in savings. She is planning an anniversary party for her parents. She would like to invite 40 guests. The party will cost her $1,520 for food and drinks and $150

  4. government

    Which of the following party identifications has been growing the MOST in the past 16 years? A. no party affiliation B. the Socialist Party C. the Democratic Party D. the Republican Party I'm sorry, I really don't know about this

You can view more similar questions or ask a new question.