Algebra

A company charges $6 to make an pattern for an order of T-shirts and $11 for each T-shirt it produces from the pattern. The expression $11n+$6 represents the cost of n T-shirts with the same pattern.Find the total cost for 5 T-shirts with the same pattern. 

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. $11n+$6

    (11 * 5) + 6 = $_________

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    Ms. Sue
  2. (11*5)+6=$

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. 61

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. 61 dollars

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. Kamsmssskdodnaissjsosjjj’@‘#)#’@‘#’1:1#

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. Dooodo butter

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  7. sus

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  8. Yes, this may be a hard one, but there is one thing I need to say....

    S U S
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣠⣤⣤⣤⣤⣤⣶⣦⣤⣄⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣴⣿⡿⠛⠉⠙⠛⠛⠛⠛⠻⢿⣿⣷⣤⡀⠀⠀⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣼⣿⠋⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣀⣀⠈⢻⣿⣿⡄⠀⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣸⣿⡏⠀⠀⠀⣠⣶⣾⣿⣿⣿⠿⠿⠿⢿⣿⣿⣿⣄⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠁⠀⠀⢰⣿⣿⣯⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠙⢿⣷⡄⠀
    ⠀⠀⣀⣤⣴⣶⣶⣿⡟⠀⠀⠀⢸⣿⣿⣿⣆⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣷⠀
    ⠀⢰⣿⡟⠋⠉⣹⣿⡇⠀⠀⠀⠘⣿⣿⣿⣿⣷⣦⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣿⣿⣿⠀
    ⠀⢸⣿⡇⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⠃⠀
    ⠀⣸⣿⡇⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠻⠿⣿⣿⣿⣿⡿⠿⠿⠛⢻⣿⡇⠀⠀
    ⠀⣿⣿⠁⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢸⣿⣧⠀⠀
    ⠀⣿⣿⠀⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢸⣿⣿⠀⠀
    ⠀⣿⣿⠀⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢸⣿⣿⠀⠀
    ⠀⢿⣿⡆⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢸⣿⡇⠀⠀
    ⠀⠸⣿⣧⡀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠃⠀⠀
    ⠀⠀⠛⢿⣿⣿⣿⣿⣇⠀⠀⠀⠀⠀⣰⣿⣿⣷⣶⣶⣶⣶⠶⠀⢠⣿⣿⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⡇⠀⣽⣿⡏⠁⠀⠀⢸⣿⡇⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⡇⠀⢹⣿⡆⠀⠀⠀⣸⣿⠇⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢿⣿⣦⣄⣀⣠⣴⣿⣿⠁⠀⠈⠻⣿⣿⣿⣿⡿⠏⠀⠀⠀⠀
    ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠛⠻⠿⠿⠿⠿⠋⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  9. (11 ⋅ 5) + 6 = $61

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The student council has decided to sell t-shirts for a fundraiser. The printing company charges a $75 set-up fee plus $3 per shirt. The student council plans to sell their t-shirts for $12 per shirt. Write a function p(t) to

  2. algebra

    The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The two companies, Shirt Box and Just Tees, are represented by this system of equations where x is the

  3. business

    Suppose that Paulie and Vinny each can produce ice cream or t-shirts. it shows the quantity of each good that Paulie and Vinny each can produce in one hour, respectively, if they devote all of their time and effort into making the

  4. Algebra 1

    The student council is buying school T-shirts to sell during a fundraiser. The cost (y) of school T-shirts is a linear function of the number of T-shirts bought (x). The student council can buy 100 T-shirts for $825 and 300

  1. math

    Ivanna is going to rent a truck for one day. There are two companies she can choose from, and they have the following prices. Company A charges 114 and allows unlimited mileage. Company B has an initial fee of 65 and charges an

  2. Algebra1 Math

    A moving company charges $800 plus $16 per hour. Another moving company charges $720 plus $21 per hour. How long is job that costs the same no matter which company is used?

  3. MAth

    A high school purchases a printing machine that can put lettering on clothing for $6000. The school plans to print T-shirts with the school logo and sell them. Each T-shirt costs the school $4 and will sell for 412. hOW MANY

  4. Algebra

    A truck can be rented from Company A for ​$70 a day plus ​$0.40 per mile. Company B charges ​$30 a day plus ​$0.80 per mile to rent the same truck. How many miles must be driven in a day to make the rental cost for Company

  1. Algebra- is my answer right

    Charlie is going to rent a truck for one day. There are two companies he can choose from, and they have the following prices. Company A charges $127 and allows unlimited mileage. Company B has an initial fee of $55.00 and charges

  2. 11th grade Algebra 2

    Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. For what number of shirts would the cost be the same?

  3. Algebra

    Deshaun is going to rent a truck for one day. There are two companies he can choose from, and they have the following prices. Company A charges $118 and allows unlimited mileage. Company B has an initial fee of $55 and charges an

  4. math

    one company charges $6.95 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 set up fee. for what number of shirts would the total be the same?

View more similar questions or ask a new question.