math

How much does it cost to send a 1 lb package to Italy?

  1. ๐Ÿ‘ 0
  2. ๐Ÿ‘Ž 0
  3. ๐Ÿ‘ 58
asked by Haley
  1. http://pe.usps.com/text/Imm/il_008.htm

    Scroll down to the chart which gives price per pound(s) being shipped.

    1. ๐Ÿ‘ 0
    2. ๐Ÿ‘Ž 0
    posted by Writeacher

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A delivery service charges a base price for an overnight delivery of a package plus an extra charge for each pound the package weighs. A customer is billed $22.85 for shipping a 3-pound package and $40 for shipping a 10-pound

    asked by Kiri on August 2, 2012
  2. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar? 2)Which package has the better

    asked by kimie on October 6, 2015
  3. Math

    A parcel delivery service charges $2.50 to deliver packages that weight 2 lb. The delivery packages weighing over 2 lb, but less than 3 1/2 lb, is $2.95. For packages weighing over 3 1/2 lb, but less than 5 lb, the fee is $3.40,

    asked by Wiill on August 15, 2017
  4. algebra 2

    Isabella shipped a 5-pound package for $4. She shipped a 3-pound package for $3.60 and a 1-pound package for $3.20. A 10-pound package cost $5 to ship. The shipping cost follows a pattern based on the weight of the package. Which

    asked by hannah on November 5, 2013
  5. Language Check Ms.Sue

    Choose correct capitalization, punctuation, and spelling. 1. Thank you for you're prompt response to my request information about traveling to Australia. A. Thank you for youre B. Thank you for youre' C. Thank you for your D.

    asked by Sarah on May 7, 2014
  6. college

    A customer wants to mail a package. The postal clerk determines the cost of the package to be $18.95, but only 6ยข and 9ยข stamps are available. Can the available stamps be used for the exact amount of postage for the package? Why

    asked by Lisa on September 11, 2009
  7. math

    A customer wants to mail a package. The postal clerk determines the cost of the package to be $18.95, but only 6ยโ€˜ and 9ยโ€˜ stamps are available. Can the available stamps be used for the exact amount of postage for the

    asked by jasa on August 24, 2012
  8. Algebra

    Mr. Scrooge bought 4 packages of ground beef. The second package weighed three times as much as the first, and the third package weighed half as much as the second. The fourth package weighed fifteen ounces, which was three ounces

    asked by Help on December 12, 2012
  9. Math

    1.) You have $22 in your bank account, and you deposit $11.50 per week. Your cousin has $218 in his bank account and is withdrawing $13 per week. The graph of this problem situation intersects at x=8. What does this mean? A. In 8

    asked by Lorri on November 20, 2013
  10. Math Questions

    1.) You have $22 in your bank account, and you deposit $11.50 per week. Your cousin has $218 in his bank account and is withdrawing $13 per week. The graph of this problem situation intersects at x=8. What does this mean? A. In 8

    asked by Lorri on November 19, 2013

More Similar Questions