math

Christopher made three and one fourth dozen cupcakes . He added vanilla icing to one third and chocolate to the rest . How many cupcakes in dozen have chocalote icing ?


I need answer and show work pls

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 123
  1. (2/3) * 12 = 24/3 = 8

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Easy Math

    Q. Sean used three fourth cup of sugar to make a dozen brownies. How much sugar is in each brownie? ((three is numerator and fourth is demonator)) Choose Between Division, subtraction, mulipcation, or addition. Answer: Addition.

    asked by Cameron on December 16, 2015
  2. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to

    asked by Shani on March 22, 2012
  3. stats

    An ice cream vendor sells three flavors: chocolate, strawberry, and vanilla. Forty five percent of the sales are chocolate, while 30% are strawberry, with the rest vanilla flavored. Sales are by the cone or the cup. The

    asked by cate on March 10, 2013
  4. Algebra

    Please check my answers I don't need for you to give me answers just say yes or no if they are all correct TY 1. X-6=8 A. X=-2 B. x=2 C. X=-14 D. X=14🔹🔹🔹 4. -2c=-18 A. c=-9🔹🔹🔹? B. c=-36 C. c=9 D. c=36 5. 2/3x=6

    asked by Ms.pux on September 30, 2016
  5. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such

    asked by kelvin on February 22, 2017
  1. Math

    If 1/6 cup of icing covers 2/3 of a cake, how much icing is needed to cover the entire cake? A. 1/9 B. 1/6 C. 1/4 D. 1/18

    asked by Anonymous on April 8, 2017
  2. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels? 17.3

    asked by BRAD on February 25, 2016
  3. Math

    Sandra baked 2 dozen cupcakes. She frosted one half with pink icing. One eighth she covered with yellow icing. The rest were chocolate. How many cupcakes were chocolate? How did you get the answer 24/2=12 pink 24/8=3 yellow

    asked by Shannon on April 30, 2007
  4. Math

    Carlos baked a dozen cupcakes for the village fete.Half the cakes had pink icing and half had blue icing. Two of the cakes with blue icing and 3 cakes that had pink icing had a cherry on top. The rest of the pink cakes and 1 of

    asked by Demian on July 27, 2017
  5. measuring

    well this is what i need i am baking but i need 6cup of buttercream icing. And i found a website that sells it made but it says that the container size and has 3.5LB of it...so would one container be enough or should i buy

    asked by student on July 17, 2007

You can view more similar questions or ask a new question.