math

a lime weighs 1/12 ounce. Sue has 1 pound of limes. About how many limes does she have.
I think I have to multiply 16 times 1/12 and I got 192 limes. Is this correct?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 155
  1. You're right about the process -- but way off about the answer. 192 limes in a pound doesn't make any sense.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 5 th grade math

    at a grocery store salted peanuts in the shell cost 30 cents per ounce. is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanuts?

    asked by 5th grade math on May 21, 2015
  2. 4th grade

    how many pound of food does the dog eat over the 3 day period? (16 ounce = 1 pound)

    asked by dk on January 3, 2011
  3. Math

    A chef has a 2 3/8-pound salmon filet. He slices the filet into 4-ounce servings. a. How many pounds is each serving? Write your answer as a fraction in simplest form.Each serving is pound. b.How many 4-ounce servings can the chef

    asked by gavin on November 11, 2015
  4. math

    Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70. How much does Mia save per ounce by buying the 40-ounce jar?

    asked by Mia on December 12, 2019
  5. math

    Ricky had come limes. he gave 25% of the limes to roberta and sold Tonia 2/9 of the remainder. He remained with 280 limes. Calculate a) how many limes Ricky had at first b) Tonia gave .375 of her limes to her mother. How many

    asked by indira on July 20, 2017
  1. Math

    Farmer Jimmy harvested rep lines.He used 1/3 of this for himself and gave one-sister of the remainder to his brother.He sold the test.calculate: (A)how many limes he kept. (B)how many limes he gave his brother. (C)how many limes

    asked by Josiah on May 15, 2016
  2. Math

    Which equation represents the solution to the following? I have some lemons. Jill has two more limes than five times the number of lemons that I have. Emma has one-third as many limes as Jill. Emma has 4 limes. How many lemons do

    asked by Anonymous on June 26, 2015
  3. math

    At a local grocery store, lemons are 52 cents each and limes are 21 cents each. How many lemons and limes can you buy for exactly $3.75?

    asked by Anonymous on April 12, 2010
  4. Math

    Find the unit rate for a sponge cake that weighs 25 ounces and has 2750 calories. A. 0.009 calories per ounce B. 110 calories per ounce** C. 68,750 calories per ounce D. 115 calories per ounce

    asked by Jack on December 6, 2017
  5. english 4

    What tells you that the speaker is using stream of consciousness in the passage from Pedro Paramos? A. the speaker’s recollection about sleeping with her mother B. the uncertainty about the speaker’s actual situation C. the

    asked by stephanie on January 20, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.