algebra

The cost y (in dollars) to provide food for guests at a dinner party is proportional to the number x of guests attending the party. IT costs $30 to provide food for 4 guests.

a. Write an equation that represents the situation.
b. Interpret the slope.
c. How much does it cost to provide food for 10 guests?

Please give examples of the ordered pairs. Preferably 2, 4, and 0 for x

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. a. $30/4gueest = $7.5 per guest

    Y = 7.5x

    b. Slope = 7.5

    c. Y = 7.5x = 7.5 * 10 = $75

    (x, y) = (10,75).
    (2,15), (4,30), (0,0).

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. I don't know the answer tell me please

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. goodjob

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Task 2 (6 points) Suppose you’re having a birthday party at the local bowling alley. 1. You’re trying to figure out how many people you can afford to invite. The number of guests you can invite to your party varies inversely

  2. math

    Is the relationship shown in the table proportional? If so, what is the ratio of dollars to months? | Months | Dollars | | 2 | 100 | | 3 | 150 | | 5 | 250 | | 8 | 400 | (a) proportional; $150 per month (b) proportional; $100 per

  3. pre-algrbra

    The following table represents the total cost, in dollars (y) to join a gym for x number of months. The cost includes a one-time joining fee of 10$. Does the data in the table represent a proportional relationship or a

  4. Math

    A diet is to include at least 140 mg of vitamin A and at least 145 mg of vitamin B. these requirements can be obtained from two types of food type X contains 10 mg of vitamin A and 20 mg of vitamin B per pound. type Y contains 30

  1. Math

    An electrician charges a $50 fee to make a service call plus $25 per hour he works. Determine whether the relationship between the two variables is proportional. Hours Cost($) 1 75 2 100 3 125 4 150 Is this proportional? Because i

  2. math 3

    there are 20 guests at a party. the host has 8 gallons of punch. he estimates each guest will drink 2 cups of punch. If his estimate is correct, how much punch will be left over at the end of the party? please help answer

  3. Calculus

    Each machine at a certain factory can produce 50 units per hour. The setup cost is 45 dollars for each machine and the operating cost is 20 dollars per hour (total, not 20 dollars per machine per hour). You would like to know how

  4. Algebra

    Suppose you are having a birthday party at the local bowling alley. You are trying to figure out how many people you can afford to invite. How much money are you willing to spend to host this bowling party? Set up an equation that

  1. Algebra

    The cost for an eighth-grade party is $450 for room rental, entertainment, and decorations, plus $20 per person for food. Tickets for the party are sold for $25. What is the break-even point? A. 18 tickets

  2. math

    Two restaurants have rooms to rent for dinner parties. One restaurant charges $100 to rent a room and $20 per person. The other restaurant charges $25 to rent the room and $25 per person. Which of the following is the number of

  3. Math

    . Eun-Kyung works as a tutor and earns $60 per hour. She has $792 in savings. She is planning an anniversary party for her parents. She would like to invite 40 guests. The party will cost her $1,520 for food and drinks and $150

  4. math

    The Grade 8 students had a graduation dinner. They paid a flat rate of $125 for the use of the hall, plus $13 for each student who attended. The total cost of the dinner was $944. How many students attended the dinner ? Write an

View more similar questions or ask a new question.