4th grade math

unleaded regular - $1.89 per gallon
unleaded premium - $1.94 pr gallon
diesel - $2.10 per gallon

Micah nows that their flower shop's delivery van uses 50 gallon of diesel a week. she estimates to the nearest dollor that they spend $600.00 on diesel each month. what has she done wrong? write a mathematical sentence that wil give her a better estimate.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 246
  1. 50 * 2 = 100

    50 * 2.1 = 105

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 7th grade math Ms.Sue please check my answers

    1. Mac’s farm has a total of 18 horses and 27 cows. What is the ratio of horses to cows in simplest form? (1 point) 6 over 9 18 over 27 2 over 3 three over two 2. A class has 27 students. Fifteen are boys and the rest are girls.

  2. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?

  3. calculus

    For speeds between 40 mph and 65 mph, a diesel truck gets 460x miles per gallon when driven at a constant speed of x miles per hour. Diesel gasoline costs 4.6 dollars per gallon. The driver is paid 23 dollars per hour. a) What is

  4. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold? I know

  1. statistics

    16. Based on tests of the Chevrolet Cobalt, engineers have found that the miles per gallon in highway driving are normally distributed, with a mean of 32 miles per gallon and a standard deviation 3.5 miles per gallon

  2. stats

    A random sample of mid-sized cars tested for fuel consumption gave a mean of miles per gallon with a standard deviation of miles per gallon. Assuming that the miles per gallon given by all mid-sized cars have a normal

  3. Math-Algebra 1

    The price of a gallon of unleaded gas has dropped to $2.80 today. Yesterday's price was $2.87 . Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

  4. Math

    In December 2010, the average price of regular unleaded gasoline excluding taxes in the United States was $3.06 per gallon, according to the Energy Information Administration. Assume that the standard deviation price per gallon is

  1. statistics

    An auto maker estimates that the mean gas mileage of its sport utility vehicle is 20 miles per gallon. A random sample of 8 such vehicles had a mean of 18 per gallon and a standard deviation of 5 miles per gallon. At á=0.05, can

  2. Economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build.

  3. Math

    The price of a gallon of unleaded gas was $2.86 yesterday. Today, the price fell to $2.81 . Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

  4. math

    Find the unit rate. 270 miles for 12 gallons of gas A 22 miles per gallon B 20 miles per gallon C 18.2 miles per gallon D 22.5 miles per gallon

You can view more similar questions or ask a new question.