science

whats the uses of the element mercury?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 87
asked by abby
  1. http://education.jlab.org/itselemental/ele080.html

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. physics

    mercury rotates about its own axis once every 58.6 Earth days. a satellite orbits mercury once every murcurian day. how high is this satellite above mercury's surface? mass of mercury = 3.2x10^23 kg. the radius of mercury is

    asked by khalifah on March 28, 2015
  2. Chemistry

    Joseph Priestly discovered oxygen when he heated a red powder. This red powder had been prepared by heating mercury in air. a) name th red powder formed when this element is heated in air b) write a word equation to show what

    asked by Jessica on December 3, 2006
  3. chemistry

    In one experiment, the reaction of 1.00 g mercury and an excess of sulfur yielded 1.16 g of a sulfide of mercury as the sole product. In a second experiment, the same sulfide was produced in the reaction of 1.52g mercury and 1.02g

    asked by lisa on September 20, 2008
  4. chemistry

    Mercury poisoning is a debilitating disease that is often fatal. In the human body, mercury reacts with essential enzymes, leading to irreversible inactivity of these enzymes. If the amount of mercury in a polluted lake is 215 ng

    asked by Brooke on September 23, 2014
  5. Chemistry

    A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. a) Find the price of one cubic inch of mercury by calculating the following intermediate values. What is the price of one pound of mercury?

    asked by Anna on February 10, 2014
  6. Chemistry

    A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. a) Find the price of one cubic inch of mercury by calculating the following intermediate values. What is the price of one pound of mercury?

    asked by Anna on February 10, 2014
  7. Chemistry

    A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. a) Find the price of one cubic inch of mercury by calculating the following intermediate values. What is the price of one pound of mercury?

    asked by Anna on February 10, 2014
  8. Chem

    A 76.00-pound flask of mercury costs $159.00. The density of mercury is 13.534 g/cm3. a) Find the price of one cubic inch of mercury by calculating the following intermediate values. What is the price of one pound of mercury? What

    asked by Zaara on June 28, 2016
  9. Science

    What is the mass of 15mL sample of mercury? Look up the density of mercury. mass = volume x density. Make sure the density is in g/mL. If it isn't you will need to convert it. One place to find density of mercury is at

    asked by Crystal on November 16, 2006
  10. Mercury

    is mercury gray or a orange? neither It is metalic. I guess grey is by far the closest though. I think it's silver!!! Are you talking about the metal or the planet? Since neither is not my area of expertise, I searched Google

    asked by Callie on November 13, 2006

More Similar Questions