math

posted by .

Jackie wants to buy a new CD player. It costs $ 32.95. She has saved $ 26 and has a coupon for 30 % off the price. Does Jackie have enough money to buy the CD player?

  • math -

    What is 32.95*.7 ?

  • math -

    Jackie wants to buy a new CD playerIt costs 32.95She has saved 26 and has a coupon for 30 percent of the priceDoes Jackie have enough money to buy a new CD player

  • math -

    yes

  • math -

    Hi poop jsjsgdgddfdg

  • math -

    Jackie wants to buy me a CD player it cost $32.95 she has saved $26 and has a coupon for 30% off the price does Jackie have enough money to buy the CD player

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Amir has $100 and is saving $5 per week to buy a new DVD player. Pete has $80 and ius saving $7 per week to buy the same DVD player. Which system of equations can be used to find w, the number of weeks it would take them to have m, …
  2. college mathematics

    how do I set up an equation for this? Lisa has $215 saved. She plans to save $125 every month so that she can have enough money to buy a new sofa. The sofa costs $1498, including tax. How many months will she need to save to be able
  3. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  4. algebra real world problm solving

    You want to buy a cd plaer that cost $99. you already have $15.00. If you save $12 per week, when will you have enough money to buy the cd player?
  5. math

    jackie wants to buy a new cd player.it costs $32.95.she has saved $26 and has a coupon for 30 5 off the price.does jackie have enough money to buy the cd player
  6. math

    jamie is saving money to buy a cd player that will cost $58, including tax. she has already saved $16. she can earn $6 per hour doing yard work. how many hours will jamie need to work to earn enough money to buy the cd player?
  7. Math

    Lin earns $12 an hour. She wants to buy a new MP3 player. She is considering models that cost at least $84. Writ an inequality that describes how many hours Lin needs to work to be able to buy the player. Explain the answer.
  8. math

    Sharon wants to buy a bike helmet that costs $21. She already has $9 saved. She plans to sell lemonade to earn enough money to buy the bike helmet. For each cup of lemonade she sells, she makes a profit of $0.20. Explain how to determine …
  9. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy?
  10. Math 1

    Martha wants to buy a new bike that costs $79, including tax. She currently has $15 saved. She began a dog walking business to earn the remaining money needed to buy the bike. She charges $5 for each dog she walks. What is the fewest …

More Similar Questions