Science asap!!!

posted by .

This question is about energy efficiency.
e.g.
more efficient
A=
B
C
D
E
Less Efficient

my question
An old freezer has an energy consumption per year of 350kwh
use the equation in the box to calculate the extra cost of using the old freezer for one year compared with using a new A rated freezer.

total cost= number of kilowatt-hours x cost per kilowatt-hour

show clearly how you work out you answer

  • Science asap!!! -

    Surely you were given the consumption for the A rated freezer. Cost is immaterail, it is the same per kilowatt hour for each. So you are just comparing the kwh consumption for each. So what is it?

    Then, second problem, say you find out the consumption is 267kwh/year. So you know the old freezer takes more, so it is less efficient. But exactly where on that silly scale does it go? Is it B, C, D, E?

    If this is all your teacher gave you, you cannot possibly answer it. It reminds me of a beauty contest: how do you rate beauty? A, B, C, D, E, or F?

    Goodness, your teacher could have done a better job than this....or, you have other information here that you have not shared. Ask your parents to assist.

  • Science asap!!! -

    sorry I forgot to say
    that we should assume 1 kilowatt-hour (kwh) of energy cost 12p
    i'm from the uk so we use the letters to see how efficient something is

    i'm not sure what your trying to say...

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. managerial economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimate that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The …
  2. managerial economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The …
  3. managerial economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The …
  4. MBA Econ

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The …
  5. Economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The …
  6. physics

    If the average household uses electrical energy daily at the rate of 500. W, how much U-235 must undergo fission to supply this need for a year?
  7. Economics

    Engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. They estimated that in mass production the car would cost $40,000 per unit to build. The …
  8. Physics

    (a) CO2 emissions C from a nation’s energy system can be expressed as: C = Population x Energy consumption per person x CO2 emissions per unit of energy consumption. Initially, total emissions are 600 million tonnes of CO2 per year. …
  9. economics

    engineers at a national research laboratory built a prototype automobile that could be driven 180 miles on a single gallon of unleaded gasoline. they estimated that in mass production the car would cost 40000 per unit to build. the …
  10. physics

    An energy-efficient lightbulb, taking in 25.0 W of power, can produce the same level of brightness as a conventional bulb operating at power 100 W. The lifetime of the energy-efficient bulb is 10,000 h and its purchase price is $17.00, …

More Similar Questions