math

posted by .

at a shopkeper advertise buy two get one free what is the discount percent?

  • math -

    33%

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    One number is 6 more than another number and their sum is 2. How would i make that an equation thought. for example if the question was, Jane spent $42.00 for shoes. This was $14 less than twice what she spent for a blouse. How much …
  2. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.
  3. math

    during a special promotion, each customer who makes a purchase is given a coupon for a discount of either 10,20, 30,40, or 50 percent. if a customer has an equal chance of receiving any one of the 5 types of discount coupons,what is …
  4. math

    for every two M&Ms you buy, you get two free. If one M&Ms cost .79 cents how many can you buy for 6 dollars?
  5. 8TH GRADE MATH

    FOR EVERY TWO M & M PACKS YOU BUY YOU GET TWO FREE IF ONE M & M PACK COSTS 79 CENTS HOW MANY CAN YOU BUY FOR 6.00 DOLLARS 6.00 DIVIDED BY .79?
  6. Agebra Word Problem

    What a steal of a Deal! Hunter went to TV City to buy a new TV. When he got there, he found that the manager was offering a 25% discount on every TV in the store. The one Hunter wanted was last year's model so he got an additional …
  7. Algebra Please help...

    What a steal of a Deal! Hunter went to TV City to buy a new TV. When he got there, he found that the manager was offering a 25% discount on every TV in the store. The one Hunter wanted was last year's model so he got an additional …
  8. Algebra Please help...

    What a steal of a Deal! Hunter went to TV City to buy a new TV. When he got there, he found that the manager was offering a 25% discount on every TV in the store. The one Hunter wanted was last year's model so he got an additional …
  9. math

    what is the better buy one pack of aaa batteries for $5.49 and get a pack free or buy two packs for $2.9.
  10. Math

    You can buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one battery free, or you can buy two 4 packs for $2.98. Which has the lower unit price per battery?

More Similar Questions