math

posted by .

If gasoline costs $0.42 a liter, approximately how much will it cost to fill a 40 gallon tank?

  • math -

    1 gallon = 3.78541 liters

    40 gallons = 151.4164 liters

    151.4164 * 0.42 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. chemistry

    question: "If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to fill a 50-liter tank?
  2. Math

    If the price of gasoline in Germany is about $1 per liter, what is the equivalent price of gasoline in dollars per gallon?
  3. science

    a large fiberglass tank was placed in a pit, before pipes could be attached and the tank filled with gasoline, the workers were asked to move the tank to another location. which of the following suggestions would be the best way to …
  4. Physics Help!

    An automobile fuel tank is filled to the brim with 45.3 liters (12.1 gallon) of gasoline at 14.5 degrees C. Immediately afterward, the vehicle is parked in the Sun, where the temperature is 34.5 degrees C. How much gasoline (in Liter) …
  5. math

    Ron's car has a 12-gallon gas tank. If gas costs $1.45 per a gallon, how much will it cost to fill the tank?
  6. Math- PLEASE HELP

    MS Wilkens went to the gas station to fill her car. Her gas tank is 20% full. The cost of gas is $4.29 per gallon. How much will itcost to fill the tank?
  7. math

    Inflation is currently causing the cost of items to increase by about 2.5% per year. In 2009 a litre of gasoline costs approximately $0.90. What will it cost to fill a 60 litre gas tank 10 years from now. Round your answer to the nearest …
  8. Algebra

    You drive up to Canada and notice that gas costs $1.31 per liter. The Canadian dollar is worth U.S. $1.02. How much will it cost you in american dollars to fill up your 12 gallon tank?
  9. math

    a 12.0 gallon gasoline tank holds 66.0 pounds of gasoline. If this gasoline cost $3.50/gallon, what is the cost of 1 gram of gasoline.. I need help with just the set up part.. I don't know where to start.. help please
  10. Math

    A gallon of gasoline costs g dollars. Paul puts 12.5 gallons in his car and 0.75 gallon of gasoline in a portable tank. Write an expression that shows how many dollars he spent on gasoline .

More Similar Questions