maths

posted by .

When buying Brilliant T-shirts, Bradan determines that the total cost of buying N shirts is given by the function
C(N)=0.04N2−36N+9000
If he wants to minimize the total cost of buying shirts, how many shirts should he buy?

  • maths -

    I will assume you meant:
    C(n) = .04n^2 - 36n + 9000
    C ' (n) = .08n - 36
    = 0 for a min of C
    .08n = 36
    n = 450

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A company charges $6 to make a pattern for an order of T-Shirts and $11 for each T-Shirts it produces from the pattern. The expression $11n + $6 represents the cost of n T-Shirts with the same pattern. Find the total cost for 5 T-Shirts …
  2. math

    a store has 3 small childrens shirts, 3 medium and 1 large childrens shirts. they have 5 large adults shirts for sale. what is the mathematical probability of someone buying a large shirt?
  3. algebra

    Speciality t shirts are being sold online for $30 plus one time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t shirts bought. What function rule models the cost of the t shirts?
  4. algebra

    Specialty t-shirts are being sold online for $30 plus a one-time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t-shirts bought. What function rule models the cost of the t-shirts?
  5. math

    For a fundrasier, the Best Buddies club sold t-shirts. The adult shirts were $15 per shirt and the youth shirts were $12 per shirt, and they made a total of $330 on the shirts. If they sold a total of 26 shirts, how many of each did …
  6. Algebra 1

    The student council is buying school T-shirts to sell during a fundraiser. The cost (y) of school T-shirts is a linear function of the number of T-shirts bought (x). The student council can buy 100 T-shirts for $825 and 300 T-shirts …
  7. math

    When the Senior class decided to order T-shirts, they were quoted a price of $7.50 per shirt plus a setup fee. The total cost for 300 shirts was $2,450. Write an equation in the form y = mx + b that represents the cost, y, for x shirts.
  8. math

    a 6-pack of under shirts costs $13.98. This is $3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts. if each undershirt costs the same amount, how much does each undershirt cost when purchased individually?
  9. algebra

    The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The two companies, Shirt Box and Just Tees, are represented by this system of equations where x is the number …
  10. math

    4. Thomas is at a store buying school clothes. T-shirts are on sale for $13 each and jeans are on sale for $18 each. a) Write an equation that represents the total cost for x T-shirts and y pairs of jeans. I need help with a.. b) Thomas …

More Similar Questions