math

posted by Megan

Hello! I am confused on how to do this math problem. Can you please help me or explain how you get this answer please?

Miriam orders a shipment of 1, 500 pounds of ice for her supermarket. The ice comes in individual 5-pound bags that cost Miriam orders$2.50 each.

Miriam sells the bags for 30% more than her cost.

How much profit, in dollars, will Miriam's supermarket earn from the sale of 1 shipment of ice?

  1. JJ

    5 lbs per bag...

    How bags will you have? 1500/5 = 300 bags

    how much does she pay for the 300 bags?

    Can you do this step?

    If so, the next step is just multiplying that answer by .3 to find the profit.

  2. Megan

    Would I divide 300 by 2.50?

  3. Megan

    Is the answer $84?

  4. JJ

    It costs $2.50 per bag and you have 300 bags. You have to multiply them. Does that make sense?

  5. Megan

    Then the answer is the$750?

  6. Jessica

    Ok this is what I did. 5÷1500 got 300. Took 300×2.50 got 750. Subtracted 120-36 got 84. Then, I took 750×.3 and got $225. Ibdon't know if that's the answer or what. This is just confusing.

  7. Megan

    Thanks Jessica? But I don't know

  8. JJ

    1500 divided by 5 = 300
    You wrote that step backwards.

    300 X 2.50 = 750
    Why did you subtract 120 and 36?? that isn't needed?

    Multiply 750 x .3 is correct $225 is the answer.

    What part is confusing.

    if you have 1500 lbs and each bag weighs 5 lbs. YOU must have 300 lbs.

    right? Check 300 x 5 = 1500 lbs

    If each bag costs $2.50 and you buy 300 bags you spend $750.

    If she sells them for 30% more than the cost. You have to find what 30% is of the cost. so.. .30 times $750 = $225 profit

    She will sell the bags for a total of $975 with $750 being what she spent and $225 being the profit.

  9. Megan

    Okay thanks I kind of understsnd it now

  10. JJ

    Okay.. just think about it a little more.

  11. Megan

    Okay.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Problem The latent heat of fusion (solid become liquid) for ice is 79.8 cal/gram. How much ice can we melt with 1000 calories of heat?
  2. math 012 please help explain

    can someone please help explain how to do this problem. i have a previous posting where i tried to work the problem out, and someone tried to explain where i was confused, but im still confused. 4(2n+1)=3(6n+3)+1
  3. pre-calculus honors

    Generate a function that models the situation. Consider the type of function described—it is not linear! A shipping company charges $4 for the first pound and $3 for each additional pound or part thereof. As you try to come up with …
  4. pre-calculus honors

    GENERATE A FUNCTION THAT MODELS THE SITUATION. Consider the type of function described—it is not linear! A shipping company charges $4 for the first pound and $3 for each additional pound or part thereof. As you try to come up with …
  5. pre-calculus honors

    GENERATE A FUNCTION THAT MODELS THE SITUATION. Consider the type of function described—it is not linear! A shipping company charges $4 for the first pound and $3 for each additional pound or part thereof. As you try to come up with …
  6. math

    Miriam orders a shipment of 1500 pounds of ice for her supermarket. The ice comes in individual 5 pound bags that cost Miriam orders$2.50 each. Miriam sells the bags for 30% more than her cost. How much profit, in dollars, will Miriam's …
  7. Math help please last question

    Solve the equation. 10. 2(4x -4) + 2(3x + 2) = 360 Can you please help me on this problem?
  8. Math help!

    Miriam is four years older than Ricardo. Ten years ago Miriam was 3 times as old as Ricardo was then. A: How old are they now?
  9. Algebra

    Please help me with this problem, I'm not entirely sure on what to do to solve it. Thank you, tutors. The weight of an object is related to its length by the equation: weight (in pounds) = 3L^3 (in feet). If the object is 6 feet tall, …
  10. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?

More Similar Questions