Math

posted by .

Two shirts cost $12.50. How much will it cost to buy five of the shirts?

Select all the pairs of ratios that form a proportion. Which are:
1/6,4/20 7/9,28/36 14/18,21/27
30/80,6/18.
For which value of m is 4/16=m/24 a proportion?

Solve the proportion. t/16=40/50
Can You Help Me Solve These Problems.

  • Math -

    Two shirts cost $12.50. How much will it cost to buy five of the shirts?

    12.5 * 5 = ?

    Select all the pairs of ratios that form a proportion. Which are:
    1/6,4/20
    7/9,28/36
    14/18,21/27
    30/80,6/18.

    7/9,28/36
    14/18,21/27


    For which value of m is 4/16=m/24 a proportion

    Cross multiply and solve for m.
    16m = 96
    m = 96 / 16
    m = 6


    t/16=40/50

    Cross multiply and solve for t.

  • Math -

    24/26

  • Math -

    Two shirts cost $12.50. How much will it cost to buy five of the shirts?

  • Math -

    your answer for sure is $31.25

  • Math -

    The total of 5 shirts is 31.25

  • Math -

    thx

  • Math -

    Can someone PLEASE explain to me how to "cross multiply"?!?! I have been to about 20 websites and they tell me to do this, but HOW?!

  • Math -

    what is the real answer

  • Math -

    i need the answer to the hole QC.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A company charges $6 to make a pattern for an order of T-Shirts and $11 for each T-Shirts it produces from the pattern. The expression $11n + $6 represents the cost of n T-Shirts with the same pattern. Find the total cost for 5 T-Shirts …
  2. algebra

    Speciality t shirts are being sold online for $30 plus one time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t shirts bought. What function rule models the cost of the t shirts?
  3. algebra

    Specialty t-shirts are being sold online for $30 plus a one-time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t-shirts bought. What function rule models the cost of the t-shirts?
  4. Math

    Strategy How much more money do 10 t-shirts cost than 6 t-shirts. T-Shirts Cost 1 $8 3 $24 5 $40
  5. maths

    When buying Brilliant T-shirts, Bradan determines that the total cost of buying N shirts is given by the function C(N)=0.04N2−36N+9000 If he wants to minimize the total cost of buying shirts, how many shirts should he buy?
  6. Algebra 1

    The student council is buying school T-shirts to sell during a fundraiser. The cost (y) of school T-shirts is a linear function of the number of T-shirts bought (x). The student council can buy 100 T-shirts for $825 and 300 T-shirts …
  7. math

    When the Senior class decided to order T-shirts, they were quoted a price of $7.50 per shirt plus a setup fee. The total cost for 300 shirts was $2,450. Write an equation in the form y = mx + b that represents the cost, y, for x shirts.
  8. math(check answers)

    please check my math ANSWERS 1.which pair of ratio form a proportion?
  9. Math

    Hi, I am doing my summer assignment and I do not understand a problem. The question is about a girl who bought 4 shirts and 2 pairs of pants. The total cost of the shirts was $60.00. The total cost of the pants was $70.00. The total …
  10. math

    4. Thomas is at a store buying school clothes. T-shirts are on sale for $13 each and jeans are on sale for $18 each. a) Write an equation that represents the total cost for x T-shirts and y pairs of jeans. I need help with a.. b) Thomas …

More Similar Questions