algebra

posted by .

supose you bought eight oranges and one grapefruit for a total of $4.60. later day, you bought six oranges and three grapefruits for a total of $4.80. what is the price of each type of fruit?

  • algebra -

    assuming the prices did not change during the day,

    8o+g=460
    6o+3g=480

    18o=900
    o=50
    g=60

    so, oranges cost $0.50, grapefruit cost $0.60

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  2. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
  3. Maths algebra

    Wilma went to the local market and bought 3 lemons and 5 oranges for $2.40.The same day and for the same price ,Fran bought 4 lemons and 7 oranges for $3.31.What was the prices per lemon and the price per orange?
  4. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay …
  5. Math

    Part 1- Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold %65 of them. How much did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?
  6. math

    A trucker hauls citrus fruit from Florida to Montreal. Each crate of oranges is 4 ft3 in volume and weighs 60 lb. Each crate of grapefruit has a volume of 6 ft3 and weighs 75 lb. His truck has a maximum capacity of 300 ft3 and can …
  7. Algebra

    Someone bought 7 ears of corn and 6 oranges for $3.66. At the same time a second person bought 10 ears of corn and 3 oranges for $3.39. Find the price of each. Answer: oranges would be .78 cents and corn would be .41 cents each
  8. Math

    A fruit stand had 36 oranges, 28 lemons, and 16 grapefruits. What was the ratio of oranges to the total pieces of fruit?
  9. Algebra

    Write a linear system of equations that can be used to solve these problems. Then, solve to get your final answer. I need someone to help me go through this and point me into the correct direction. 5. Matt and Michelle are selling …
  10. math

    I bought 10 oranges and ate 3 oranges out of the 10 oranges. How many oranges do I have left?

More Similar Questions