Math

posted by .

If A represents the number of apples purchased at 15 cents each, and B represents the number of bananas purchased at 10 cents each, which of the following represents the total value of the purchases in cents?

a) A+B
b) 25(A+B)
c)10A+15B
d) 15A+10B

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 2nd grade Math

    Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents Dafidale-25 cents Viloit-37 cents Sunflower-23 cents
  2. math help plz...

    The function c=23(n-1)+37 represents the cost c in cents for mailing a letter weighing n ounces. Which statement is true?
  3. 4gr math

    is the value of 3 nickels and 4 dimes an even number of cents or an odd number of cents
  4. Statistics

    In 1972, there were 3.4 trillion cigarettes purchased worldwide, and in 1984, there were 4.3 trillion cigarettes purchased worldwide(in trillions) in the year x, where x=0 represents the year 1972. (a) Which of the following linear …
  5. matH

    casper bought some pencils at .50 cents each. he had $3.00 left after purchase. if he wanted to buy the same number of notep[ads at .80 cents each he would be short $1.50 write a linear equation for the number of pencils he purchased. …
  6. College Algebra

    Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. Kathleen spent 60 cents buying x mints and y gumballs. Write an equation in stand form that represents all the different combinations of mints and gumballs that Kathleen might …
  7. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount?
  8. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a collection …
  9. Maths

    David took out all his coins in his piggy bank. They were made up of only fifty cents and twenty cents coin. There are 12 fifty cents coins more than twenty cents coin. The total value of fifty cents coin is 21$ more than the total …
  10. Math( 7th grade advanced math so 8th grade math)

    Salvador bought 3 pounds of oranges that cost x cents per pound, a cucumber for 59 cents, and 2 bananas for 35 cents. Write an expression in simplest form that represents the amount spent. I don't understand how you would write that …

More Similar Questions