Math

posted by .

if josh gives Emily 7 apples, she will have 5 times as many apples as Josh. If Emily gives Josh 7 apples, they will have the same number of apples. How many apples does each currently have?

  • Math -

    5(j-7) = e+7
    e-7 = j+7

    j=14
    e=28

    check:
    josh-7 = 14-7 = 7 * 5 = 35 = 28+7
    emily-7 = 28-7 = 21 = 14+7

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  2. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many small …
  3. MATH 112 helpl please

    Bill brought four times as may apples as harry and three times as may apples as martin. If Bill, and martin purchased less than a total of 190, apples, what is the greatest number of apples that bill could have purchased?
  4. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?
  5. math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. Altogether, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  6. Math

    Bob has three sacks of apples and three more apples in his pocket. Each sack contains the same number of apples. All together, Bob has 33 apples. How many apples are in each sack?
  7. algebra

    Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?
  8. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?
  9. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get?
  10. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least …

More Similar Questions