math

posted by .

tomatoes are selling for $1.95 per pound.can you buy 2 1/4 pounds if you only have $ 4.00?

  • math -

    2.25 * 1.95 = 4.39

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economic DQ's

    3. You have been hired by the government as an economic statistician and given the job of calculating the CPI (the chili price index, not the consumer price index). According to the government's official recipe, the ingredients for …
  2. math

    How many pounds of candy selling for $2.25 a pound should be added to four pounds of candy selling for $4 a pound to create a blend, which will sell for $3.25 a pound?
  3. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  4. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  5. math

    The owner of a home decorating shop wants to mix dried rose petals selling for $6 per pound, dried lavender selling for $4 per pound, and buckwheat hulls selling for $3 per pound to get 10 pounds of a mixture that would sell for $3.70 …
  6. Business Math GBM 200

    300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  7. math

    Determine the number of pounds of nuts selling for $6 per pound and raisins selling for $3 per pound that should be combined to create 60 pounds of a trail mix selling for $5 per pound.
  8. Maths

    Hi this is math How many pounds of mixed nuts selling for 4.75 dollars per pound (lb, not money) should be mixed with 10 pounds of dried fruit selling for 5.50 dollars per pound to obtain a trail mix that sells for 4.95 per pound?
  9. Math

    Lisa went to the store and bought 100 pounds of fruit for $100.00. The peaches were $10.00 a pound, the melons were $3.50 per pound, and the apples were $.50 per pound. How many pounds of each did she buy
  10. algebra

    Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much candy that costs 80 cents per pound must she buy?

More Similar Questions