Algebra

posted by .

jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of jake's purchases.

  • Algebra -

    3(0.89) + 2(2.98) + 4.99 = c

  • Algebra -

    mr.thomas wants to buy a boat. he must make 548 monthly payments to pay back the amount he borrowed, plus interest. his monthly payment is $161.85. what other information is necessary to determine the amount of money mr.thomas borrowed from the bank.

  • Algebra -

    What is the interest rate?

    Tell Mr. Thomas it's ridiculous to take over 45 years to pay off this boat.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
  2. math

    the same cereal costs $3.99 per box at one store, $3.25 at another store and $3.59 per box at the third store what is the average price per box of cereal?
  3. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy?
  4. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax are …
  5. Math Statistics

    A company sells cans of chicken soup that that are advertised to contain 20 oz. However due to variations in the manufacturing process, the volume of soup in the cans is, in fact, Normally distributed with a mean of 20.1 oz and a standard …
  6. math

    A grocery store is having a promotion for a new brand of milk.Every gallon has a 20% chance of having a coupon for a free box of breakfast cereal under the cap. If Valeria buys 3 gallons of milk,what is the probability that exactly …
  7. math

    Your brother is saving labels from soup cans. He removes the labels from three cans of pea soup, five cans of vegetable soup and four cans of onion soup, and does not indicate the contents of the twelve cans after removing the labels. …
  8. MATH 2

    It is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distributed, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. My cereal box has 147 raisins. What is the z-score for this box …
  9. MATH

    it is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distrubuted, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. my cereal box has 152 raisins, what is the z-score for this box …
  10. math

    Marvin has a box containing apples and oranges. *There are a total of 100 apples and oranges in the box. *The number of apples in the box is 16 more than the number of oranges How many apples are in the same box?

More Similar Questions