math

posted by .

kayla spends $48 on gym clothes. she buys at least of each item. shorts cost $16, t-shirt cost $18 and socks cost $2 a pair how many ways can kayla spend $48 on her gym clothes

  • math -

    You left out a word.

    She buys at least ___ of an item.

  • math -

    four.

  • math -

    she buys at least one of them right? well. then she can do it in four ways

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Amy and Kim found a sale in a sporting goods store. Amy spent $33 on 2 pair of shorts and 3 packages of socks. Kim spent $27 on 1 pair of shorts and 5 packages of socks. How much does one of each item cost?
  2. Math

    Mr. Logan purchased $390 in clothing (excluding sales tax). He bought 5 identical shirts, 3 identical pairs of pants and 2 identical pairs of shoes. Each pair of shoes cost twice the combined value of one shirt and a pair of pants. …
  3. 7th grade math

    Simplify each expression. 1. 2z - 3y - 8z + y 2. 9 - 7t + 1 + 4t 3. For the summer, Tia buys 3 T-shirts and 2 pairs of shorts. Her brother buys 4 T-shirts and 1 pair of shorts. Define and use variables to represent the total cost. …
  4. math

    A school uniform consists of a shirt and a pair of shorts. A shirt costs $22. A pair of shorts costs $15. Write an expression to find the cost of supplying n students with uniforms. Evaluate the expression for 8 students.
  5. math

    1. The cost C of joining FitFast Gym includes an initial membership fee of $127, plus a monthly fee m of $28. The cost of going to the gym is a function of the number of months of membership. Find the rule for the function. 2. Find …
  6. Math

    Joe spends $8 on lunch and $6.50 on dry cleaning. He also buys 2 shirts that each cost the same amount. Joe spends a total of $52. What is the cost of each shirt.
  7. Math

    When the teacher buys tennis rackets for his gym class, he must buy five more than three times as many tennis balls. Rackets cost $20 each and ball cost $1.50 each. How much does the teacher spend if he needs 17 tennis rackets?
  8. Math

    A pair of pants costs twice as much as a shirt. The total cost of 1 1 pair of pants and 1 1 shirt is $18 $18 . If s represents the cost of 1 1 shirt, which equation could you use to find the cost of 1 1 shirt?
  9. math

    The annual cost of a gym membership can be represented by the function C(t)=300-5t, where t is the number of years that one has belonged to the gym. If Jeffrey has been a member for 5 years, what is the total amount of money that he …
  10. Math

    David paid a total of $60 for 4 t-shirt and 3 pair of shorts.Each pair of short cost twice as much as a t-shirt.Find total cost of a pair of short and a t-shirt

More Similar Questions