Math

posted by .

A diet management system produces two types of foods A and B. Food A contains (5,15,1,2) mg. per ounce of cholesterol, calcium, iron and vitamin C respectively and Food B contains (5,15,1,2) mg. per ounce of the same nutrients in order respectively
A nutritionist wishes to minimize the cholesterol content while satisfying the minimum daily requirements (300,13,40) for calcium, iron and vitamin C respectively.

Assume that the number of ounces of the foods used is given by x,y respectively and construct the following:

The function to be minimized is:?

The restriction imposed by vitamin C need is: ? >= ?.

The restriction imposed by calcium need is: ? >= ?.

The restriction imposed by iron need is: ? >= ?.

  • Math -

    Is there a typo, both foods have the same nutrition content, so there is no minimization to be done.

    Ch(x,y)=5x+5y
    C(x,y)=15x+15y≥300
    Ca(x,y)=x+y≥13
    Fe(x,y)=2x+2y≥40

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A dietitian is designing a daily diet that is to contain at least 60 units of protein, 40 units of carbs, and 120 units of fat. The diet is to consist of two types of foods. One serving of food A contains 30 units of protein, 10 units …
  2. Finite Math

    A dietitian wishes to plan a meal around three foods. The meal is to include 16,200 units of vitamin A, 4,620 units of vitamin C, and 680 units of calcium. The number of units of the vitamins and calcium in each ounce of the foods …
  3. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224 …
  4. math

    dr.chen told miranda that her new puppy needs a diet that includes at least 1.54 ounces of protein and 0.56 ounce of fat each day to grow into a healthy dog. each cup of good start puppy food contains 0.84 ounce of protein and 0.12 …
  5. Math

    A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?
  6. Math

    A diet is to include at least 140 mg of vitamin A and at least 145 mg of vitamin B. these requirements can be obtained from two types of food type X contains 10 mg of vitamin A and 20 mg of vitamin B per pound. type Y contains 30 mg …
  7. math

    A researcher performs an experiment to test a hypothesis that involves the nutrients niacin and retinol. She feeds one group of laboratory rats a daily diet of precisely 36.12 units of niacin and 30,080 units of retinol. She uses two …
  8. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  9. Pre-calculus

    A researcher performs an experiment to test a hypothesis that involves the nutrients niacin and retinol. She feeds one group of laboratory rats a daily diet of precisely 34.53 units of niacin and 25,430 units of retinol. She uses two …
  10. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?

More Similar Questions