Math

posted by .

As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as where to keep inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have two dish design from which to choose. One design costs $20 per set and the other $45 per set. If you only have $6,800 to spend, how many of each design should you order? •Solve the equations for the different dish designs to be ordered with the desired technique: graphing, substitution, elimination, matrix.•Explain how to check your solution for both equations.

  • Math -

    1) 20x + 45y = 6800
    2) 20(250 - y) + 45y = 6800 {multiply 20 through the parentheses}
    3) 5000 - 20y + 45y = 6800 {combine the y terms 45y - 20y = 25y}
    4) 5000 + 25y = 6800 {subtract 5000 from both sides}
    5) 25y = 1800 {divide 25 from both sides}
    6) y = 72

    Now put y back into equation 1) x + y = 250

    1) x + 72 = 250
    2) x = 250 - 72
    3) x = 178

  • Math -

    To check, put both values back into the second equation.

    20(178) + 45(72) = 6800

    3560 + 3240 = 6800

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English

    There is a stranger near the museum. You have to give directions to the stranger so that he or she may find the right place. 1. Show him the way to the restaurant. 2. Tell him how to get to the restaurant. 3. Show the way to the restaurant …
  2. algebra

    As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have available two different …
  3. math

    As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as where to keep inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have two dish …
  4. Math

    As a restaurant owner there are many decisions that you need to make on a daily basis, such as where to keep inventory levels. You wish to replenish your stock of dishes by purchasing 250 sets for your restaurant. You have two dish …
  5. math/algebra

    I’m working at this restaurant making $30,000 a year. Another restaurant really wants to have me manage their restaurant they are offering to pay me 2 ¾ times more then I make now. How much would I be making?
  6. Business Math

    Being inventory of 12 sets of paints at a cost of $1.50 each. During the year the store purchased 4 sets at $1.60, 6 sets at $2.20, 6 sets at $2.50, and 10 sets at $3.00. By the end of the year, 25 sets were sold. Caculate the number …
  7. Math

    Alex's favorite restaurant is a buffet-style Chinese restaurant downtown. Each time he goes, he chooses 2 appetizers and 1 entree. If the restaurant has four appetizers and 5 entrees to choose from, how many, times could Alex go to …
  8. statistics

    In a certain city, a fast food chain feels it is giving a bad reputation because it takes too long to serve the customer. Since the chain had four restaurants in this town, it is concerned with whether all restaurants have the same …
  9. object oriented programming

    Let’s consider there will be 5 delicious food available at your new restaurant which will open by the end of 2016. To make the cashier's job easier, build a C++ console application to automate the process of billing on a daily …
  10. Math

    A restaurant uses 80 pounds of potatoes per week. The restaurant owner buys the potatoes in 10-pound bags from a local farmer. How many bags will the owner need to buy this week?

More Similar Questions