College English

posted by .

I work for a large company. My boss was fired and I get promoted. I must do a power point to address a customer issue. A client was promised 10,000 bolt cups to use in their new truck engines. The parts were received for us to manufacture, but they were flawed. It took 2 months for us to get them. We have 1 month to complete and ship to the client. We can get the new parts recreated and shipped for free, but it will take 6 weeks.
We paid $3.25 ea. plus $1,500 shipping. Our manufacturing cost was $6.28, we are selling them to our client for $8.13, plus $900.00 shipping. How would I do a power point on this?

  • College English -

    Whatever happened to telling the truth?

    You can't deliver on time, nor

    your cost: 32500+1500=34000 paid
    62800 mfg
    total cost; 96800 or 9.68 each

    can you deliver with making money.
    Frankly, I would consult the client. Can they live with the delivery date? If you have a contract, I would stick to the price and eat the costs, if that customer's future business is valuable.

  • College English -

    Thanks for the information.

    In the power point presentation that I must deliver to my class, I cannot raise the cost to the customer, yet the company must make a profit. The scenario must be realistic in today's market. I must justify accounting issues such as delays. The presentation must be 10-15 minutes.

  • College English -

    Ok, I see. My question remains, what ever happened to telling the truth. So go through the class, get the degree, then after graduation, start thinking about that question. Spin is not truth.

  • College English -

    I agree with Bob. I wonder why an English class would have you do a PPT, not a business letter or a paper or a speech. I wonder why the assignment seems to be encouraging you to be unethical.

  • College English -

    Thanks Writeacher for responding. Several students expressed the same question.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. marketing

    Please check this to see if I am on the right track. Thanks for your help and time. Question Describe at least three activities that represents each characteristic of a Customer Relationship Management plan; share of customer, lifetime …
  2. Math

    A company purchases a new delivery truck for $20,000 the truck is expected to have a useful life of 90,000 miles before replacement,and a salvage value of $2,000.In its first year the truck was driven 22,000 miles and a further 19,000 …
  3. Finance

    SDF Company wants to raise $20,000,000 through issuing preferred stock. The cost of preferred stock is estimated to be 15 percent. If the company wants to issue 1,000,000 shares of the preferred stock, how much should be the promised …
  4. acct

    Business is going well for Email Designers. The board of directors of this family-owned company believes that Email Designers could earn an additional $1,000,000 income before interest and taxes by expanding into new markets. However, …
  5. Ethics & Enterprise

    Can someone help me with this assignment?
  6. Business English

    Which is an effective strategy for ending an informative letter to a new client?
  7. mathj

    Baker Company purchases a new delivery truck for $20,000. The truck is expected to have a useful life of 90,000 miles before replacement, and a salvage value of $2,000. In its first year the truck was driven 22,000 miles, and a further …
  8. FInance

    Assignment 2: Lease vs. Buy Your employer, Barnaby Well Company, is considering the acquisition of a new drill truck and your boss has asked you to evaluate the decision that she has made to buy the truck. The truck has a purchase …
  9. BUSINESS RESEARCH

    A data processing analyst for a research company finds that a preliminary computer run of survey results that his company conducted for a client show that consumers love the client's new product. Based on that information, the analyst …
  10. math

    The U-Drive Rent-A-Truck company plans to spend $8 million on 280 vehicles. Each commercial van will cost $25,000, each small truck $30,000, and each large truck $40,000. Past experience shows that they need twice as many vans as small …

More Similar Questions