math

posted by .

a pencil, eraser and notebook together cost one dollar. a notebook costs more than two pencils, three pencils cost more than four erasers, and three erasers cost more than a notebook. how much does each item cost

  • math -

    ich

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A pencil, eraser, and notebook cost $1 in total. A notebook costs more than 2 pencils, 3 pencils cost more than 4 erasers, and 3 erasers cost more than a notebook. How much does each item cost?
  2. math

    A pencil box and a notebook together cost $6.28. The notebook costs $0.70 more than the pencil box. How much does the notebook cost?
  3. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had …
  4. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had …
  5. Math

    Pail has just enough money to buy 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencil. Each eraser costs 30 cents. How much does each pencil cost?
  6. math

    The cost of a pencil is $0.25 more than the cost of an eraser. If the cost of 8 pencils and 10 erasers is $12.80, find the cost of each.
  7. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  8. Math

    A pencil, eraser and notebook cost a total of $1. If a pencil costs more than 2 erasers, 8 erasers cost more than 3 notebooks, and 5 notebooks cost more than 6 pencils, find the cost of a pencil. I don't know what to do. please help!!!!
  9. Math

    Jack spent $21.70 on 6 notebooks and 7 pencils and has some money left. To buy another notebook he will be short of $0.30. To buy one more pencil, he would have $0.50 left. How much does a notebook cost?
  10. math

    Paul has $20 to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser cost $0.30 and each pencil cost $0.60. How much will each option cost?

More Similar Questions