math

posted by .

A pencil, eraser, and notebook cost $1 in total. A notebook costs more than 2 pencils, 3 pencils cost more than 4 erasers, and 3 erasers cost more than a notebook. How much does each item cost?

  • math -

    Pencil costs $0.26.
    Eraser costs $0.19.
    Notebook costs $0.55.

    Solution of Diophantic equation
    p + e + n = 100
    with constraints
    n > 2 p
    3 p > 4 e
    3 e > n

  • math -

    Sophia spent $7.30 for school supplies. She spent $3.00 for a notebook and $1.75 for a pen. She also bought 3 large erasers. If each eraser had the same cost, how much did she spend for each eraser?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a pencil, eraser and notebook together cost one dollar. a notebook costs more than two pencils, three pencils cost more than four erasers, and three erasers cost more than a notebook. how much does each item cost
  2. math

    A pencil box and a notebook together cost $6.28. The notebook costs $0.70 more than the pencil box. How much does the notebook cost?
  3. math

    A girl bought some pencils, erasers, and paper clips at the stationery store. The pencils cost IDR. 1000 each, the erasers cost IDR. 500 each and the paper clips cost 2 for IDR. 100. If she bought total cost IDR. 10000, how many of …
  4. Math

    Pail has just enough money to buy 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencil. Each eraser costs 30 cents. How much does each pencil cost?
  5. math

    The cost of a pencil is $0.25 more than the cost of an eraser. If the cost of 8 pencils and 10 erasers is $12.80, find the cost of each.
  6. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  7. Math

    A pencil, eraser and notebook cost a total of $1. If a pencil costs more than 2 erasers, 8 erasers cost more than 3 notebooks, and 5 notebooks cost more than 6 pencils, find the cost of a pencil. I don't know what to do. please help!!!!
  8. Math

    Jack spent $21.70 on 6 notebooks and 7 pencils and has some money left. To buy another notebook he will be short of $0.30. To buy one more pencil, he would have $0.50 left. How much does a notebook cost?
  9. Math

    Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?
  10. math

    Paul has $20 to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser cost $0.30 and each pencil cost $0.60. How much will each option cost?

More Similar Questions