swimming lessons

posted by .

does anyone know where to find a good website with lesson plan ideas or lesson plans for swimming lessons ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Decimal lesson

    I need to find a sample lesson plan on rounding decimals using the number line.... and converting fractions to decimals. Do you know where I could find these lessons?
  2. Teacher needs help!! Thanks

    I am pre-school teacher who wants to administer a social studies lesson plan to my students. I wanted the lesson to incorporate various aspects of my culture - Jamaican - combined with the United states culture... I want to develop …
  3. essay writing

    choose the most effective thesis sentence from the following: A. I learned a valuable lesson. B.Life is full of valuable lessons. C.The saying"honesty is the best policy"is a valuable life lesson. D.Valuable lessons are important in …
  4. math

    swimming lessons at the local park district swimming pol cost $18.00 for 3 weeks of lessons. What is the best estimate of the total cost for 8 people to take swimming lessons at the pool?
  5. reading

    choose the most effective thesis sentence from the following: A) I learned a valuable lesson B) Life is full of valuable lessons. C) The saying " Honesty is the best policy" is a valuable life lesson. D) Valuable lessons are important …
  6. essay

    choose the most effective thesis from the following A i learned a valuable lesson B life is full of valuable lessons C the saying honesty is the best policy is a valuable life lesson D valuable lessons are inportant i life?
  7. math

    what is the unit rate for each lesson? tuesdays 5:00-6:00pm and saturdays 10:00-11:00am number of lessons 20 cost $200 for 20 lessons
  8. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons.
  9. Math

    Jim's piano lesson are 30 minutes longer than Suzanne's clarinet lesson.Suzanne's clarinet lesson are one-third the length of pedro's guitar lessons.If pedro's guitar lessons are 60 minutes long,hoe long are Jim and Suzanne's lessons?
  10. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons. (–1,–30) (0,30) (1,30) (1.5,50) (3,90)

More Similar Questions