math

posted by .

a glass of ice tea cost two dollars. Refills cost 25 cents each. write the rule in function notation.

is it F(x)=2+.25x?
If it is wrong can you help

  • math -

    correct, but that is a lot for iced tea. Here in Texas, a price like that could start a Range War, assuming it was sweetened tea, and it was summer.

  • math -

    lol that was funny

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. calculus

    Suppose that the cost of operating a truck in Mexico is cents per mile when the truck runs at a steady speed of v miles per hour. The top speed of the truck is 100 mph. Assume that the driver is paid 10 dollars per hour to drive the …
  2. math !!!! :O

    The cost of making money varies form coin to coin: Pennies: 0.8 cents each Nickels: 2.9 cents each Dimes: 1.7 cents each Quarter: 3.7 cents each Half dollars: 7.8 cents each What is the cost of making $5.00 worth of each coin?
  3. Math ASAP please

    1. Write a function rule for finding the amount of daily pay, p, in the following situation: A bus driver gets paid $100 each day plus $0.20 per kilometer, k. (1 point) 100 = 0.20 × k p = 0.20 × 100 × k p = 0.20k + 100 0.20k = 100 …
  4. Math ASAP please

    13. Mia charges $2.25 per hour when she babysits, plus $5.00 for transportation expenses. Write a function rule to represent the amount y Mia charges to babysit for x hours. (1 point) y = 2.25x + 5.00 y = 5.00y + 2.25 y = 5.00x + 2.25 …
  5. Algebra 1 (Reiny or Kuai)

    Write a rule in function notation for each situation. 1. Airport parking is available for $8 per day A: f (x) = 8x?
  6. Math

    An open rectangular tank (no top) with volume 11 cubic meters has a square base. The base has side x m. Write an equation for the surface area of the tank as a function of the length x. Surface Area = ?
  7. Calculus

    The marginal revenue for x items in dollars is given by R′(x)=−4.5x+6. Determine (a) the revenue function and (b) the demand function. I know the revenue function is R(x)=6x-2.25x^2 just by finding the antiderivative. demand …
  8. math 3

    a sample of restraunts in a city showed that the average cost of a glass of iced tea is $1.25 with a standard deviation of 7 cents. if a new restraunt charges a price for iced tea that has a z value of 1.25, then what is the teas actual …
  9. math

    Write a function rule for the total cost. One frozen yogurt store sells frozen yogurt for $3.00 per cup and $1.25 per topping. Write a linear equation to show the total cost of a cup of frozen yogurt. Then calculate the total price …
  10. math

    1. the function rule c=10n+26 relates the number of people n who attend a small concert to cost in dollars of c of the concert. Make a table of the imput/output pairs to show the cost if 27,39, and 43 people attend. 2. explain how …

More Similar Questions