7th grade

posted by .

Idk this it's so confusing...
"Students in the school band are selling calenders.They earn $.40 on each calender they sell.Their goal is more than $327"
"Here is the answer given: $.40c<$327
(1) What is wrong with that answer?
(2) Solve the inequality and graph it."
HELP ME!!!!!!=[

  • Math -

    assistance needed

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. calenders

    The number of months in the Julian calender?
  2. physics

    One kilogram of an ideal gas is heated from 27*C to 327*C. If the volume of the gas remains constant, the ratio of the pressure of the gas before heating to the pressure after is a. 1:4 b. 1:3 c. 1:2 d. 1:1 Work: 1atm/293K=P/(327+273) …
  3. Chemistry

    i tried to do like dis plz chk is it rite or wrong. [2(4(327) + 495 ]- [ 2(4(327) + 523 ] = -28 Bond enthalpy is the energy required to break a mole of a certain type of bond. O=O = 495 kj/mol S-F = 327 kj/mol S=O = 523 kj/mol Use …
  4. Propagation of error and sig. figs

    I'm really embarrassed to ask this! I knew how to do it before but I forgot after 2 years. I remember learning it for analytical chemistry :( So a basic problem: What is x= a+b+c?
  5. physics

    If a lead bullet goes fast enough, it can melt completely when it comes to a halt suddenly, and all it's kinetic energy is converted into heat via friction. Find the minimum speed of a lead bullet (initial temp. = 30.0 C) needed for …
  6. math

    350 students voted. 30% of them voted to add Band to the school. How many students voted fot the band. The answer is 105 students voted for the Band to be added to the school. Is this correct.
  7. 7th grade math

    There are 150 students in 7th grade. After signing up for electives for next year, the counselor posted the following data: Art - 65 students Band - 70 students Theatre - 50 students Not all students signed up for an elective. Display …
  8. Math

    the eighth grade students are selling magazine subscriptions to raise money for a class trip. they earn $3 for every subscription they sell. so far, they have earned $228 of the $396 needed. how many more subscriptions must the students …
  9. Math grade 5-6

    Some students are making muffins to sell to earn money to go on a school trip.The students use two and two- thirds cups of flour and three eggs for every dozen muffins they make. The students make eight dozen muffins. How many cups …
  10. Math

    How many 7th grade students are expected to move by the end of the year?

More Similar Questions