math

posted by .

What is the mark up on an item? %
It used to cost $765.00 and now it's $985.00. I don't know how to set it up.
Thanks,

  • math -

    markup%= (985-765)/765 * 100

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. social studies

    Determine which of the budget items listed would be necessary in order to calculate a functional, line-item, and program budget. Mark an “X” for each budget item that would be used in each budget type. Budget items may be used …
  2. accounting

    Item: Raw Materials (cost for hamburgers) Total Annual Cost: 650 Item: Building Rent Total Annual Cost: 9000 Identify which cost item above is fixed and variable and why
  3. math

    cost of item plus 7% sales tax is 211.86. what is the cost of item?
  4. math

    a man purchased 3 item which cost 100 dollars. The second item is half of the first, and the third item is have of the second. How much was each item?
  5. maths

    the cost of production of a radio set is rupees 900 , divided between material, labour and overheads in the ratio 3:4:2 . calculate the cost of0 material used in the radio set is marked at a price that clears 20% profit on the cost …
  6. Pre-Calculus

    If a manufacturer has fixed costs of $ 300 , a cost per item for production of $ 60 , and expects to sell at least 100 items, how should he set the selling price to guarantee breaking even?
  7. math

    An item originally cost $16.95 and is on sale or 22%. Find the cost of the item. Explain each step
  8. Calculus I

    Marketing tells you that if you set the price of an item at $10 then you will be unable to sell it, but that you can sell 500 items for each dollar below $10 that you set the price. Suppose your fixed costs total $3000, and your marginal …
  9. Math

    Can you give me a sample of a word problem that involves two items that totals to $70. One item cost $5 more than the other. What is the cost of each item?
  10. math

    If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item?

More Similar Questions