Math

Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay in all? How many oranges and pears does she buy altogether?

  1. 0
  2. 7
asked by Tam
  1. X = # of oranges.
    X = # of pears.

    ($2/7) * X = $Y
    Multiply both sides by 7:
    2x = 7y
    Eq1: 2x - 7y = 0

    ($3/5) * X = y + 33
    Multiply both sides by 5:
    3x = 5y + 165
    Eq2: 3x - 5y = 165
    Multiply Eq1 by 3 and Eq2 by -2 and add:
    +6x - 21y = 0
    -6x + 10y = -330
    Sum: -11y = -330
    Y = $30 = Cost of oranges
    Y+33 = 30 + 33 = $63 = Cost of pears

    Total cost = 30+63 = $93.

    In Eq1, replace y with 30:
    2x - 7*30 = 0
    2x = 210
    X = 105 of each fruit.
    Tot. fruit = 2*105 = 210.

    posted by Henry

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math grade 6, ratio

    Mr. Lynch bought some oranges and pears.after giving away 10 oranges, he had twice as many pears as oranges left.if he had 24 pears in the end,what was the ratio of the number of oranges to the number of pears he had at first?
  2. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
  3. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  4. Math Mania

    A fruit stand carries apples, oranges, lemons, and pears. There are twice as many apples as oranges and 3 times as many lemons as pears. If there are 3 more oranges than pears, and p represents the number of pears, which of the
  5. Mathematics

    There were some apples, oranges and pears in a basket. There are 50% more oranges than apples. The ratio of the number of apples to the number of pears was 5:4. (a) Find the ratio of the number of apples to the number of oranges
  6. math

    a crate contains apples, pears, and oranges.There are 184 apples and pears and 248 apples and oranges. there are 3 times as many oranges as pears. how many apples are in the crate? How do I show my work to solve this problem using
  7. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  8. Math

    Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. a) How many money did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?
  9. Math

    Ben buys some oranges at the rate of 10 per $. He also buys equal number of oranges at the rate of 12 per $. He mixes them together and sells them at 15 per $. Find his loss or profit percent.
  10. Math

    Part 1- Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold %65 of them. How much did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20? Part 2- A week after the first sale %8 of the remaining

More Similar Questions