math

jeff bought 6 pairs of shoes and 4 jerseys for 560. Jersies cost 1/4 price of one pair of shoes. Find price of shoes and price of jersey

asked by tyler
  1. $532

    posted by POIU

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. alegebra

    if i bought 4 pairs of shoes for $325.50 and later bought another pair of shoes for $35, what was the mean cost of all the pairs of shoes?? thanks!(:
  2. Math

    Mr. Logan purchased $390 in clothing (excluding sales tax). He bought 5 identical shirts, 3 identical pairs of pants and 2 identical pairs of shoes. Each pair of shoes cost twice the combined value of one shirt and a pair of
  3. Business Math

    Craig runs a business importing shoes from Italy and selling them in Namibia. For the below questions (a – g), rounds your answers to cents (two decimal places). a) If the Euro / Namibian dollar exchange rate is € 1 = N$ 13.90
  4. Math

    A company makes women's shoes. The price of the duty-free sale of a pair of shoes is set at 180 €. The total production cost C (x), in euros, is expressed as a function of the number x of pairs of shoes sold by: C x () = + 1.5 1
  5. economics. urgent

    Assuming that shoes have a world price of US$60 a pair, that the EU has a 45% ad valorem import duty on footwear which applies to all types of footwear and an Italian company is proposing a project to substitute 150,000 pairs of
  6. Economics

    Consider a country that initially consumes 100 pairs of shoes per hour, all of which are imported. The price of shoes is $40 per pair before a ban on importing them is imposed. Use a graph to explain what happens to the price of
  7. math

    Two pairs of shoes and four pairs of socks cost $125, and three pairs of shoes and five pairs of socks cost $182. Find the cost of a pair of socks. $
  8. math

    To qualify for a store discount, clay's soccer team mist spend at least $560 for new jerseys. The team needs 20 jerseys. Write and solve an inequality to represent how much the team should spend on each jersey to qualify for the
  9. Math

    The amount of money Jeff earns varies directly with the number if hours he works. Jeff worked 40 hours and earned $560. What is the constant of variation (in other words, what is Jeff's hourly wage) for Jeff's earnings?
  10. Math

    Mrs. Daniel pays $324 for a handbag and 3 pairs of shoes. The handbag cost half as much as the 3 pairs of shoes combined. Find the cost of the hand bag.

More Similar Questions