Math

Jim is able to sell a hand-carved statue for $670 which was a 35% profit over his cost. How much did the statue originally cost him? How do you find the answer to this?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. You can use this equation with C equaling his cost.

    C = 0.65 * 670

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. not quite.

    the original cost was 670/1.35 = 496.30

    Proof:
    35% of 496.30 = 173.70

    so profit percentage = 173.70/496.30 = 0.35 = 35%

    1. 👍
    2. 👎
  3. Thanks, Reiny, for the correction.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. english

    How does the circumstantial struggle in O. Henry’s “The Gift of the Magi” add to the situational irony in the story? a. Jim and Della's lack of money is magnified when they sell their priceless possessions for gifts that

  2. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.

  3. Math

    An artist makes a profit of (500p - p^2) dollars from selling p paintings. What is the fewest number of paintings the artist can sell to make a profit of at least $60,000? Don't know how to even set it up

  4. reading comprehension

    Bob has a brother, Jim, who has a daughter named Bertha. Bertha's daughter, Jennifer, has a sister named Penny. Which of the following indicated the relationship between Jim and Penny? a. Jim is Penny's father b. Jim is Penny's

  1. Math

    Shanti bought lemons at 7 foe Rs.6 and sold them at 6 for Rs.7. (1).find her profit percentage (2).how many lemons would she have to sell to earn a profit of Rs.65?

  2. math

    april sells specialty teddy bears at various summer festivals. her profit for a week,P, in dollars, can be modelled by P= -0.1n^2 + 30n - 1200, where n is the umber of teddy bearsshe sells during the week. a.) According to this

  3. algebra (inequalities)

    a weaver spends $420 on supplies to make wall hangings and plans to sell the wall hangings for $80 each. a. write an inequality that gives the possible numbers of (w) wall hangings the weaver needs to sell in order for the profit

  4. maths

    1. a man sells a tv for rupees 3450and makes a profit of 15% . he sells a second tv set at a loss of 10%.if on the whole he neither gains nor loses , find the cost price of the second tv. 2.a man sells two tables at the same

  1. math

    A man sold 3/5 of the goods at 20% loss, at what profit% should he sell remaining goods to get 10% profit on the whole?

  2. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8

  3. psy

    The higher the price of an antique, the greater people’s expectation that the object is rare. That, in turn, makes the antique appear more valuable. If the statements above are correct, then offering an antique for sale at a

  4. algebra

    A company finds that it can make a profit of P dollars each month by selling x patterns, according to the formula P(x)=−0.002x^2+4.5x−800 . How many patterns must it sell each month to have a maximum profit? _______________

You can view more similar questions or ask a new question.