math

How many 3/8 ounce servings are in 3 1/5 ounces?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 91
  1. 3 1/5 = 16/5

    (16/5) / (3/8)

    (16/5) * (8/3) = 128 / 15 = 8 8/15

  2. thx u ms.sue

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Eduarda

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math/ Statistics

    A consumer advocacy group claims that the mean amount of juice in a 16 ounce bottled drink is not 16 ounces, as stated by the bottler. Determine the null and alternative hypotheses for the test described. A. H0: ยต = 16 ounces Ha:

    asked by breeamberr on December 30, 2014
  2. Math

    A chef has a 238-pound salmon filet. He slices the filet into 4-ounce servings. a. How many pounds is each serving? Write your answer as a fraction in simplest form.Each serving is pound. b.How many 4-ounce servings can the chef

    asked by gavin on November 11, 2015
  3. Math

    A chef has a 2 3/8-pound salmon filet. He slices the filet into 4-ounce servings. a. How many pounds is each serving? Write your answer as a fraction in simplest form.Each serving is pound. b.How many 4-ounce servings can the chef

    asked by gavin on November 11, 2015
  4. math

    The amount of corn chips dispensed into a 12-ounce bag by the dispensing machine has been identified as possessing a normal distrubution with a mean of 12.5 ounces and a standard deviation of 0.2 ounces. What porportion of the 12

    asked by Jeannie on August 7, 2010
  5. Statistics

    Cola Corporation produces Orange Cola. The filling machines are adjusted to pour 12 ounces of soda into each 12-ounce can. However, the actual amount of soda poured into each can is not exactly 12 ounces; it varies from can to

    asked by Steven on February 19, 2013
  6. Statistics

    Cola Corporation produces Orange Cola. The filling machines are adjusted to pour 12 ounces of soda into each 12-ounce can. However, the actual amount of soda poured into each can is not exactly 12 ounces; it varies from can to

    asked by Steven on February 19, 2013
  7. statistics

    5. A soft drink dispensing machine uses paper cups that hold a maximum of 12 ounces. The machine is set to dispense a mean of 10 ounces of the drink. The amount that is actually dispensed varies. It is normally distributed with a

    asked by Sarah on September 15, 2014
  8. 4th grade

    how many 8 ounce servings can be created from a six pack of 12 ounce fruit drinks

    asked by dk on December 16, 2010
  9. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce? Round to the nearest cent. $3.55/20 = $.18 per ounce b. How many ounces do you get per dollar? Round to the nearest tenth of an ounce. I'm not sure how to

    asked by Julie on April 11, 2016
  10. Math

    Find the unit rate for a sponge cake that weighs 25 ounces and has 2750 calories. A. 0.009 calories per ounce B. 110 calories per ounce** C. 68,750 calories per ounce D. 115 calories per ounce

    asked by Jack on December 6, 2017

More Similar Questions