Multiplying and Dividing Decimals

Sam and 3 friends ate lunch at Red Lobster. They decided to split the bill evenly. The total bill was $71.80. How much was each person's share?

*Note: Please do not just give me the answer, but also show me how said answer was achieved and the steps to take to get there. Thank you very much.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 109
asked by Terra
  1. Divide.

  2. Okay. I have tried dividing but was unsure of my result. I have now found my error and will redo my division. Then I will let you see my process of what I have done.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Terra
  3. Good!

  4. This is where I believe I have found my error. This was my work:

    23.9
    _______
    3) 71.80
    - 69
    ______
    28
    -27
    ____
    10
    -9
    ____
    1

    I have been caught in a place where I am stuck; doomed to repeat the same 23.999...pattern so I do I round it up to_______ or-?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Terra
  5. But 4 people are sharing the bill.

  6. Thank you so much! That's right-Sam is paying too! I did not even think of that! I will definitly recommend this site to all of my friends, but in the meantime, I'VE got some math work to do :)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. You're very welcome. I'm glad that I could help you.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Four friends go to a restaurant. After adding a $6 tip they decide to split the bill evenly. If they each paid $9.26, how much was the bill

    asked by samantha on October 10, 2017
  2. English

    1. I ate little food on my lunch plate. 2. I ate a little food on my lunch plate. 3. I ate less food than Bill. 4. Bill ate more food than me. 5. I ate the least food in my class. 6. I ate the least food of all my classmates. 7. I

    asked by rfvv on April 7, 2015
  3. Math

    A group of students went to their favorite restaurant after the football game one Friday night. They all ordered from the menu and forgot to tell the server to give them separate checks. The bill totaled $27, including the tip.

    asked by Anonymous on April 26, 2012
  4. 5th grade math

    A group of students went to their favorite restaurant after the football game one Friday night. They all ordered from the menu and forgot to tell the server to give them separate checks. The bill totaled $27, including the tip.

    asked by Leann on April 19, 2012
  5. Algebra

    You and 4 friends go out to eat you all split the bill equally each person's share was 6.50 how much was the original bill

    asked by Anthony on August 2, 2016
  6. algebra

    If Sam Stevens and four other friends want to schedule a 6 hour fishing trip on Lake Ontario with Reel Easy Sport Fishing. The cost for five people is $445. The cost for six people is 510. How much money per person will Sam and

    asked by Katherine on August 9, 2010
  7. math

    4 friends order their own personal pan pizzas. No one could finish but Abby ate 2/3, Bobby ate 7/8, Carly ate 3/7, and Danny ate 2/5 of their pizzas. How much did each person eat? Who ate the most, the least and who ate more than

    asked by tina on October 8, 2015
  8. writing skills

    6. Which of these is a run-on sentence? A. You and I and the whole team will go. [B. I thought about what he'd said soon I realized he was right.] C. I went home and ate and ate. D. Before lunch, I played volleyball; after lunch I

    asked by jake on July 2, 2012
  9. WRITING SKILLS PART 1

    Which of these is a run-on sentence? A. I thought about what he'd said soon I realized he was right. B. Before lunch, I played volleyball; after lunch I did again. C. I went home and ate and ate. D. You and I and the whole team

    asked by Anonymous on April 23, 2012
  10. math

    Greg and Sam ordered a pizza for lunch. Greg ate 34 of the pizza, and Sam ate 18 of the pizza. How much of the whole pizza

    asked by alexis on May 10, 2016

More Similar Questions