science

Is it TRUE that a Cruise Liner, QE2, moves only 12 inches on 1 gallon of diesel fuel?

No. According to specifications available online, cruising speed, the QE2 moves 49 feet per gallon consumed.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Science help! URGENT. Check answers

    1. True or False: If the net force of an object is 0 N, the forces are considered unbalanced. (True) 2. Which of the following forces causes a feather to fall slower than a blowing ball? gravity ← rolling friction sliding

  2. Math

    1. There are 14 blue marbles, 8 red marbles, and 12 green marbles in a jar. What is the ratio of the total number of marbles to the number of red marbles? (1 point) 24:8 34:8 8:34 8:24 2. Which of the following ratios is

  3. Algebra 2

    Can you double check my answer The lengths of the sides of a rectangular window have the ratio 1.6 to 1. The area of the window is 2,560 square inches. What are the dimensions of the window? (1 point) 50.6 inches by 50.6 inches 40

  4. math

    The owner of a luxury motor yacht that sails among the 4000 Greek islands charges $960/person/day if exactly 20 people sign up for the cruise. However, if more than 20 people sign up (up to the maximum capacity of 100) for the

  1. Geometry

    1.What is the perimeter of a rectangle with width 10 inches in length 13 inches? A.23inches B.36inches C.46inches*** D.130inches 2.What is the area of a triangle with base 19 inches and height 11 inchinches? A.209square inches

  2. Math(CHECK ANSWERS)

    PLEASE CHECK MY MATH ANSWERS PLEASE AND LABEL THEM LIKE 1.WRONG AND STUFF THANKS ! 1.There are 5 red crayons, 6 yellow crayons, and 11 blue crayons in a shoebox. What is the ratio of the total number of crayons to the number of

  3. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

  4. physics

    The information on a one-gallon paint can is that the coverage, when properly applied, is 450 ft sq. One gallon is 231 cubic inches. What is the avg. thickness of the paint in such an application? Please explain how to do this.

  1. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

  2. MATH

    There are 231 cubic inches in a gallon. A large juice can has a diameter of 6 inches and a height of 10 inches. How many gallons of juice does the can hold? Round your answer to the nearest tenth. I am clueless please please help

  3. math

    1. what is the term for data that are grouped closely together? a. outlier b. liner c. positive d. clustering 2. what association would you expect if you was graphing height and weight ? a. position b. nonlinear c. negative d.

  4. math

    rainbow Harbor Cruises charges $16/adult and $8/child for a round trip ticket. The records show that on a certain weekend, 1200 people took the cruise on saturady and 800 people took the cruise on sunday, The total receipte for

You can view more similar questions or ask a new question.