Math

Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ounces for $ 1.44 . Which brand has the lower unit price? (one pint is equal to 16 ounces )
(a) Brand A (b) Brand B

asked by George
  1. A = 16oz for $1.65. What is the price per ounce?

    Do the same for B. They are very close.

    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    find the best buy on spaghetti sauce. you have a coupon for $0.75 off brand x and a coupon for $0.25 off brand y. 28 ounces of brand x for $3.89 18 ounces of brand y for $1.89 13 ounces of brand z for $1.29
  2. math

    David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand
  3. math help1answer

    4. Which of the following has the lowest unit price? Brand A: 5 lb for $3.50 Brand B: 8 lb for $5.20 Brand C: 3 lb for $2.25 (1 point) Brand A Brand B Brand C All brands have the same unit price.
  4. math

    Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright 6.5
  5. marketing

    what are the pricing issues in the product category? for the brand Nike's 1.Is the market for the brand Nike elastic or inelastic? are there acceptable substitutes? 2. Is the brand a premium product? 3. What is the reference price
  6. Math

    74. Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright
  7. 5th Grade Math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each
  8. Any Help w/5th grade math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each
  9. science

    please tell me if you agree with the following: Which Brand of popcorn hs the least amount of unpooped kernels after 3 minutes. Brand 1 has 1 Brand 2 has 15 Brand 3 has 16 Brand 4 has 5 Brand 5 has 25 the answer is Brand 1 BUT is
  10. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?

More Similar Questions