Math

A band decides to sell protien bars to raise money for an upcoming trip. The cost (the amount the band pays for the protien bars) and the income the band receives for the protien bars are represented on the graph below. A- how many protien bars must been sold for the band's cost to equal the band's income? B- what's is ther income from selling 50 protien bars? 125 bars? C- suppose the income is $ 200. How many protien bars were sold? How much of this income is profit?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. We do not have access to your graph.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra 2

    A drama club is planning a bus trip to new york city to see a broadway play. the cost per person for the bus renatl varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 44 people go on the

  2. American Government

    Which of the following describes one way the Federal Reserve Board can boost the economy and promote economic growth? A. The Fed can raise the discount rates to inhibit borrowing. B. The Fed can take money out of circulation. C.

  3. math

    A drama club is planning a bus trip to New York City to see a Broadway play. The cost per person for the bus rental varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 55 people go on the

  4. maths

    The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books.The cafeteria contributed four pies to the sale.Each pie was then cut into five pieces and sold.The were a total of 60 pieces to

  1. math

    Each student in Grade Four was given 20 raffle tickets to sell to raise funds for their school. The price of each ticket is $1.50. If Olivia sold all her tickets, how much money did she raise for her school? If there are 30

  2. Math grade 5-6

    Some students are making muffins to sell to earn money to go on a school trip.The students use two and two- thirds cups of flour and three eggs for every dozen muffins they make. The students make eight dozen muffins. How many

  3. Math

    A band earns $400.00 for playing at a festival. Their manager is paid 10% of the money earned and the band is saving 15% of the money earned to put towards recording expenses. How much money is left for the band to split?

  4. Math

    At the grocery store, 5 candy bars cost $6. At the convenience store down the street, they sell the same candy bars at a price of 7 for $924. What is the percent increase of the price at the convenience store compared to the

  1. Civics

    Larry, a United States citizen, is planning to take a European vacation. Most European nations use the euro as their currency. Just before his vacation, the value of the euro drops in international currency trading markets. How

  2. Math :))

    Sarah's youth group is selling candy bars for a fundraiser. The candy bars cost $1.50 each. To date, they have raised $900. Their goal is to raise more than $2,550. How many more candy bars, x, do they need to sell to reach their

  3. algebra

    You want to start a summer business to earn money. What will you do? You have to consider how much money you can afford to invest in this business, how much it will cost you to make each item, and how much you’re going to charge

  4. Financial maths

    Tara is saving for an overseas trip. Her taxable income is usually about $20 000. She estimates that she will need $5000 for the trip, so she is going to do some extra work to raise the money. How much extra will she need to earn

View more similar questions or ask a new question.