Maths

As part of a fundraising effort, a group of students decide to sell chocolate bars from door to door. They sold moro bars at three-quaters of the houses they tried, scrunch bars at two-thirds of their calls, and at 10 houses they sold both how many houses did they visit?22

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 182
  1. Annabella, I don't believe you have provided enough info to solve your candy bar fundraiser problem.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. lllllllllllllllloooooooooooooooooollllllllllll!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Pre-cal

    Define your variables, write a system of equations, use your calculator to solve the system of equations and answer the problem. A grocer sells milk chocolate at $2.90 per pound, dark chocolate at $4.40 per pound, and dark

    asked by L Stanely on April 20, 2018
  2. Math

    A grocer sells milk chocolate at $2.90 per pound, dark chocolate at $4.40 per pound, and dark chocolate with almonds at $5.50 per pound. He wants to make a mixture of 50 pounds of mixed chocolates to sell at $4.50 per pound. The

    asked by Monse on July 22, 2018
  3. Math

    Can anyone help with this question? Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero

    asked by Allen on September 6, 2017
  4. Math

    7 boys share 5 chocolate bars equally how much do the get?

    asked by Sandra on May 11, 2016
  1. stats

    Which of the following variables for data about a track team is a discrete variable? C?? The height of a team member A The weight of a team member B The number of times that a team member finished first in a race C The time

    asked by Anonymous on September 14, 2019
  2. economics

    Market research has revealed the following information about the market for chocolate bars. The demand schedule can be represented by the equation QD=1,600-300P, where QD is the quantity demanded and P is the price. The supply

    asked by chris on July 9, 2010
  3. Math

    Terry bought some gum and some candy. The number of packs of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of chocolate bars. If gum cost 6 cents a pack, mints cost 3 cents each,

    asked by bob on June 6, 2020
  4. math

    there are 3 miniature chocolate bars and 5 peaunt butter cups in a candy dish. judie chooses 2 of them at random. What is the probablity that both she chooses 2 miniature choclate bars?

    asked by amanda on February 25, 2010
  1. Math

    Barry asked 30 random students at his school to name their favorite ice cream flavor. Of the 30 students he asked, 20 of them preferred chocolate. Based on Barry's results, how many of the 1500 students in the school most likely

    asked by Rudolph on January 28, 2016
  2. English

    How would you handle the following situations? In your answers, refer to specific skills that you might use, and include words that you might say. Remember that a chairperson is a polite and tactful communicator. a. Your social

    asked by Tala on September 4, 2016
  3. math

    Tony had an equal number cranberry bars and walnut bars. He gave away 66 cranberry bars. He then had 4 times as many walnut bars as cranberry bars left. How many bars did he have at first?

    asked by Lillianna on September 19, 2016
  4. managerial economics

    Robert E. Lee Grade School is contemplating a chocolate bar fund raiser. Weekly sales data from Mrs. Grant's fifth grade class indicate that: Q = 4,000 - 1,000P where Q is chocolate bar sales and P is price. i) How many chocolate

    asked by genise on May 5, 2010

You can view more similar questions or ask a new question.