Algebra Unit Analysis

I am doing Unit Analysis and I can not fugure out how to set the promble up on these 3. I just need to know how to set it up I can figure out the answer.

1.How many cubic meters are there in a cubic mile?
(1 mi = 1609.344 m.)

2.My 1967 Encyclopædia Britannica says that Lake Erie has a surface area of 9930 square miles and an average depth of 58 feet. How much water does it hold, in cubic miles? in liters?
(1 mi = 5280 ft; 1 liter = 0.001 m³, and use the answer to the previous problem.)

3.Lake Erie has a surface area of 9930 square miles. If an inch of rain falls on the lake one day, how many gallons have been added to its volume? How many liters?
(1 mi = 5280 ft; 1 ft = 12 in; 1 US gal = 231 in³; 1 US gal = 3.785 liters.)

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. for #1,
    1 mi = 1609.344 m
    since we need units in cubic meters, we raise both sides by 3:
    (1 mi)^3 = (1609.344 m)^3
    1 mi^3 = 4168181825.44 m^3

    for #2,
    we first convert the 58 ft into miles. we use ration and proportion (let n = unknown):
    1 mi : 5280 ft = n mi : 58 ft
    thus
    1/5280 = n/58
    n = 58/5280 = 0.010985 mi
    since volume is Area*height,
    9930*0.010985 = 109.0795 mi^3
    then we convert this into meters. from the answer we got from #1,
    1 mi^3 : 4168181825.44 m^3 = 109.0795 mi^3 : n
    thus
    1/4168181825.44 = 109.0795/n
    n = 4168181825.44*109.0795
    n = 454663378890.89 m^3
    finally, we convert this to L:
    1 L : 0.001 m^3 = n / 454663378890.89
    thus
    n = 454663378890890 m^3 , or in scientific notation,
    n = 4.547 x 10^14 m^3

    for #3,
    you do the same like in #1 and #2

    hope this helps~ :)

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Art

    What advantage does multi-spectral analysis hold over the X-ray machine? A. Multi-spectral analysis can analyze pigments that an X-ray cannot detect. B. Multi-spectral analysis reveals what is not visible to the naked eye. C.

  2. Language Arts Please

    I have a test today and I forgot everything please help:( Informational Text Analysis Unit Test

  3. I need ELA help!!!!!!

    I need awnsers for Lesson 3: Identifying a Claim Quick Check Language Arts 6 A Unit 6: Argument Analysis

  4. language Arts 6A

    i need help with the Argument Analysis Unit Test

  1. Statistics

    Which of the following statements are true about matched pairs analysis? I. In a matched pair analysis you use a single-sample procedure. The sample is made up of the difference between pairs of observations. II. In a matched

  2. math, functions

    Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a unit price of $50, 20,000 units will be made available. Assuming that the relationship between the

  3. Algebra

    What are the answers for Lesson 8: unit 5: Algebra 1B: Radical expressions and data analysis unit test?

  4. math

    A work ladder can extend to 8 meters. How many centimeters is that? How many kilometers is that? Use unit analysis to solve this conversion problem. (1km=1000m)

  1. Art

    What advantage does multi-spectral analysis hold over the X-ray Machine? a. Multi-spectral analysis can analyze pigments that an X-ray cannot detect b. multi-spectral analysis reveals what is not visible to the naked eye c.

  2. Physics

    the volume of a cuboid is the product of its length, breadth, and height. give a possible metric unit for the volume. is the unit for volume a basic unit or a derived unit? m^3. it is a basic unit is this correct?

  3. physics

    22) A golf ball moving forward with 1 unit of momentum strikes and bounces backward off a heavy bowling ball that is initially at rest and free to move. The bowling ball is set in motion with a momentum of A) less than 1 unit. B)

  4. Calculus

    A company knows that the unit cost C and the unit revenue R from the production and sale of x units are related by 𝐶 =(𝑅^2/206 000)+ 11 849. Find the rate of change of unit revenue when the unit cost is changing at $8/unit

You can view more similar questions or ask a new question.