maths

a melon costs 5.45 for 3.2kg how much would 6.5kgs cost?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 5.45/3.2 = x/6.5

    Cross multiply and solve for x.

    3.2x = 35.425
    x = 35.425/3.2
    x = ?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Personal Finance

    Check my work pls. 1. The components of ___ are variable costs and fixed costs. A. Entire cost B. Total cost* C. Complete cost D. Required cost 2. What is the margin of safety? A. How much sales can fall before a business starts

  2. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time costs (e.g. a printing machine) and repeated costs (e.g. ink and paper). Suppose the total cost make 500 cards is $1,100, and the total cost to make 650

  3. Finance

    Personal Finance school can you check my answers? 1. The two components of are variable costs and fixed costs. Entire cost Total cost* Complete cost Required cost 2. What is the margin of safety? How much sales can fall before a

  4. physics

    A truck loaded with cannonball watermelons stops suddenly to avoid running over the edge of a washed-out bridge. The quick stop causes a number of melons to fly off the truck. One melon rolls over the edge with an initial speed of

  1. math

    Two spherical cantaloupes of the same kind are sold at a fruit and vegetable stand. The circumference of one is 60 cm and that of the other is 50 cm. The larger melon is 1 1/2 times as expensive as the smaller. Which melon is the

  2. Math

    It costs $1200 to start up a business selling hot dogs on the beach. Each hot dog costs 40c to produce. a)Write the cost equation in slope-intercept form. b) How many hot dogs are produced if the total cost is$1560.

  3. maths

    A green grocer sells a melon at a profit if 37% on the price he pays for it. What is the ratio of the cost price to the selling price?

  4. Math

    why didn't klutz do any home work on saturday also what did the girl melon say when the boy melon proposed marriage

  1. math

    A catering fi rm charges a fi xed cost for overheads and a price per person. It is known that a party for 20 people costs $557, whereas a party for 35 people costs $909.50. What is the fixed cost and the cost per person charged by

  2. math

    A pharmacy claims that the average medication costs $32 but it could differ as much as $8. Write and solve an absolute value inequality to determine the range of medication costs at this pharmacy. |x − 32| ¡Ý 8; The medication

  3. FINANCE

    You are graduating in September and would like to start your own business making wine coolers. You collect the following information on the initial costs: Cost of Plant & Equipment = $500,000 Licensing & Legal Costs = $50,000 You

  4. Economics

    The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3

You can view more similar questions or ask a new question.