college

Translate to an equation:
r $2 roses and t $2.50 tulips total $30

graph the equation and use the graph to determie three different combinations of roses and tulips that total $30.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 209
  1. The subject is not college, nor at college level.

    2r + 2.5 t = 30

    Plot that straight line in a x,t coordinate graph.

    Draw straight vertical ines from three x values of your choice and see at what t values the vertical line is intersected by the 2r + 2.5 t = 30 line.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by drwls

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. principles of algebra

    Translate to an equation: r $2 roses and t $2.50 tulips total $30

    asked by zuly on September 26, 2012
  2. algebra

    A florist plans to make 5 Identical bridesmaid bouquets for a weeding. She budgeted £ 610 and she want to 24 flowers for each bouquet. She want to use three types of flowers namely; roses, tulips and lilies . A survey of prices

    asked by Emmanuel on April 7, 2018
  3. math

    A flower displays contains tulips, roses, and carnations. For every 10 tulips, there are 4 roses and 6 carnation. The display contains 100 flowers. How many of the flowers are tulips?

    asked by Ken on March 3, 2017
  4. middle school math

    Andy paid $66 for 6 tulips and 18 roses. The next week,he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for ea kind of flower? _______________, __________________

    asked by Kael on February 26, 2010
  5. METRO

    Andy paid $66.00 for 6 tulips and 18 roses. The next week, he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for each kind of flower.

    asked by Nicolasq on October 30, 2014
  6. Math

    (The table shows the number of tulips and roses that two florists sold last month. Use the table to write the specified ratio for questions 2 and 3.) _____________ ______________|Tulips | Roses| | Flora's Flowers | 56 | 81 | |

    asked by Geoff on October 24, 2019
  7. Math

    Sally saw three kinds of flowers---tulips, roses, daffodils. She saw 3 times as many tulips as roses and 4 times as many daffodils as roses. Altogether there were 72 flowers. How many of each flower did she see. How do I start

    asked by PJ on October 5, 2016
  8. math

    4. Translate to an equation: p $25 potted plants and s $20 shrubs total $300 Graph the equation and use the graph to determine three different combinations of potted plants and shrubs that total $300. Submit your graph through the

    asked by christine on August 14, 2011
  9. Algebra

    Translate to an equation: h $100 bills and t $20 bills total $400 Graph the equation and use the graph to determine three different combinations of $100 bills and $20 bills that total $400. Submit your graph through the dropbox.

    asked by Lynn on October 16, 2011
  10. math

    tony is making flower arrangements. he is using 3 different kinds of flowers-roses, daisies, and tulips. each arrangement will have the same number of each kind of flower. he figures that if he uses all the flowers, the greatest

    asked by jake on October 28, 2010

More Similar Questions