Math

Luke bought some thing at the store. He paid $5.98 for a pizza, $3.75 for a case of soda $2.50 for a box of brownie mix and $1.01 in sales tax. What information is needed to find Lukes correct change?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 83
asked by Jason
  1. How much Luke paid.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jen

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Luke bought some things at the store. He paid $5.98 for a pizza, $3.75 for a case of dr.pepper, $2.50 for a box of brownie mix. And $1.01 in sales tax. What information is needed to find Lukes correct change?

    asked by Please Help! on December 6, 2010
  2. Math

    You and three friends bought a pizza. You paid $2.65 for your share (1/4 of the pizza). Wrote an equation that models the situation. What was the total cost of the pizza? I'm confused please help. Thanks

    asked by Amy on September 5, 2012
  3. Working backwards (problem solving)

    a store bought some calculators for $400 wholesale and sold all but 10 of them retail for $280 total. The store paid a whole number of dollars for each and received a whole number of dollars each week. If the store made a profit

    asked by Lucky on September 17, 2013
  4. Algebra 1

    The Everton college store paid $1668 for an order of 44 calculators. The store paid $8 for each scientific calculator. The others, all graphing calculators, cost the store $55 each. How many of each type of calculator was ordered?

    asked by Tinamarie on February 3, 2011
  5. Algebra 1

    The Everton college store paid $1668 for an order of 44 calculators. The store paid $8 for each scientific calculator. The others, all graphing calculators, cost the store $55 each. How many of each type of calculator was ordered?

    asked by Tinamarie on February 3, 2011
  6. math

    Jaden bought a large pizza to share with his friend . the pizza was cut into 10 pieces . Jaden ate 4/7 of the pizza but had to stop because he was to full .His friend ate 3/8 of the pizza and decided to save the rest of his pizza

    asked by Anabelle on July 30, 2013
  7. Math

    George bought some CDs at his local store. He paid $15.95 for each CD. Nora bout the same number of CDs from a store online. She paid $13.95 for each CD, but had to pay $8 for shipping. In the end, both George and Nora spent the

    asked by Maria on January 13, 2016
  8. Math :(

    jerome and tyler meet in the local pizza parlor after their saturday afternoon soccer game. Eash boy bought a separete pizza with an agreement to share with each other, both at the restraunt and in what they would each take home.

    asked by Erin on October 27, 2011
  9. English

    1. I bought a ball-point pen at the stationery store. 2. I bought a ballpoint pen at the stationery store. 3. I bought a ball pen at the stationery store. 4. I bought a ballpen at the stationery store. 5. I bought a ball point at

    asked by rfvv on October 22, 2016
  10. Vani school

    John, sara, tom and joy bought 2 pizza of the same size. john ate 2 / 4 of a pizza each. how much pizza was left?

    asked by Kunal on December 2, 2015

More Similar Questions