algebra

$7.80/hour = ______ cents/minute?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 143
asked by alexis
  1. 7x100+80
    =700+80
    =780 cent per minute
    Did you get it?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by I. Kan
  2. That's not right. Do 7.80/60

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jen

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    $7.80/hour = ______ cents/minute?

    asked by alexis on November 28, 2010
  2. Math

    A plumber makes $4.50 per hour more than his apprentice. During an 8-hour day, their combined earnings total $372. How much does each make per hour? (hint: if you decide to use cents instead of dollars,then use 450 cents per hour

    asked by Lou on September 19, 2011
  3. math

    43. A phone company charges 10 cents per minute for the first 3 minutes of a call, and 10-cents for each minute thereafter.What is the cost, in cents, of a 10-minute phone call? a. 200-20c b.100c+70 c. 30+7c d.100-7c e. 100-70c

    asked by Thomas on May 30, 2014
  4. Algebra

    A long-distance call using DEC costs 20 cents for the first minute and 16 cents for each additional minute. The same call, placed on LCS, costs 19 cents for the first minute and 18 cents for each additional minute. For what length

    asked by Gemma on January 24, 2009
  5. Maths

    Mrs Smith pays kate for babysitting by giving her 10 cents for the first-half hour, 20 cents for the second half-hour, 40 cents for the third half-hour etc. How long does she work to earn $12.70?

    asked by Annabella Richards on June 20, 2011
  6. math

    Does $7.80/hour equals 13 cents/minute?

    asked by keisha on November 23, 2007
  7. math

    The charge for renting a rowboat on Loon Lake is D dollars per hour plus c cents for each minute into the next hour. How many dollars will Mr.Wilson pay if he used a boat from 3:40 P.M. to 6:20 P.M.

    asked by john on July 27, 2014
  8. Math

    david is comparing two different phone plans. Chatty box has a flat rate of 2 cents per minute. celltalk charger 15 cents per call plus 1 cent per min at what minute will both companies charge the same amount of money?

    asked by Anonymous on June 8, 2017
  9. math !!!! :O

    Emily’s dad pays her for picking strawberries. Each hour she works he increases her pay. The first hour she earns two cents, the second hour she earns four cents, the third hour eight cents, and so on, doubling the amount each

    asked by evelyn on March 14, 2011
  10. Chemistry

    Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL? Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2 around 600 degree C; 14 KJ per g Na. Al- 2Al2O3-->4Al+3O2 1000

    asked by Liliana on November 14, 2006

More Similar Questions